Problem ze snem u 35-latka

Mam problemy ze snem i mało śpię i boje się spać i co nocy śni mi się, że tonę i się duszę i się budzę że strachem s jak się obudzę to się duszę i nie mogę mówić tak jak by coś mnie trzymało i dusiło co to może być i co zrobić ,??? Jestem zmęczony

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry, który przepisze Panu leki poprawiające jakość snu oraz wizytę u psychologa psychoterapeuty. Zastanawia mnie to od jak dawna to trwa i czy ma Pan jeszcze inne objawy. Psychiatra i twórca psychoanalizy Z. Freud mawiał, że "sen się karmi okruchami dnia poprzedniego" i idąc za tą myślą można stwierdzić, że całe napięcie i stres mogą znaleźć swe ujście w snach. Na poziomie świadomym wydaje nam się czasem, że jesteśmy szczęśliwi i spokojni a w rzeczywistości nasza nieświadoma część psychiki jest zalana wypartymi do niej ze świadomości nieakceptowanymi, bolesnymi treściami. Przykładowo możemy przeżywać nieuświadomiony konflikt wewnętrzny (np. między dążeniem a unikaniem), którego nie jesteśmy świadomi ale który daje o sobie znać w snach. Na temat tej problematyki można sporo pisać, ale najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z psychoterapeutą, który omówi z Panem szczegółowo treść snów i przeprowadzi obszerniejszy wywiad. Polecam aby był to koniecznie psychoterapeuta psychodynamiczny, ponieważ podejście psychodynamiczne zajmuje się nieświadomością i tematyką snów. W tym miejscu można by rzec metaforycznie, że sen posługuje się prymitywnym językiem nieświadomości. Podejrzewam, że dotarcie do tego co nieuświadomione i wydobycie oraz przepracowanie tych treści na poziomie świadomym byłoby tutaj kluczowe. Oczywiście bywa również, że przyczyna problemów ze snem i koszmarów jest bardziej prozaiczna np. spanie w dusznym pomieszczeniu, stres w pracy itp. Mam nadzieję, że z pomocą specjalistów upora się Pan z problemem.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/