Problem ze snem u 35-latka

Mam problemy ze snem i mało śpię i boje się spać i co nocy śni mi się, że tonę i się duszę i się budzę że strachem s jak się obudzę to się duszę i nie mogę mówić tak jak by coś mnie trzymało i dusiło co to może być i co zrobić ,??? Jestem zmęczony
MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry, który przepisze Panu leki poprawiające jakość snu oraz wizytę u psychologa psychoterapeuty. Zastanawia mnie to od jak dawna to trwa i czy ma Pan jeszcze inne objawy. Psychiatra i twórca psychoanalizy Z. Freud mawiał, że "sen się karmi okruchami dnia poprzedniego" i idąc za tą myślą można stwierdzić, że całe napięcie i stres mogą znaleźć swe ujście w snach. Na poziomie świadomym wydaje nam się czasem, że jesteśmy szczęśliwi i spokojni a w rzeczywistości nasza nieświadoma część psychiki jest zalana wypartymi do niej ze świadomości nieakceptowanymi, bolesnymi treściami. Przykładowo możemy przeżywać nieuświadomiony konflikt wewnętrzny (np. między dążeniem a unikaniem), którego nie jesteśmy świadomi ale który daje o sobie znać w snach. Na temat tej problematyki można sporo pisać, ale najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z psychoterapeutą, który omówi z Panem szczegółowo treść snów i przeprowadzi obszerniejszy wywiad. Polecam aby był to koniecznie psychoterapeuta psychodynamiczny, ponieważ podejście psychodynamiczne zajmuje się nieświadomością i tematyką snów. W tym miejscu można by rzec metaforycznie, że sen posługuje się prymitywnym językiem nieświadomości. Podejrzewam, że dotarcie do tego co nieuświadomione i wydobycie oraz przepracowanie tych treści na poziomie świadomym byłoby tutaj kluczowe. Oczywiście bywa również, że przyczyna problemów ze snem i koszmarów jest bardziej prozaiczna np. spanie w dusznym pomieszczeniu, stres w pracy itp. Mam nadzieję, że z pomocą specjalistów upora się Pan z problemem.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem ze snem u 18-latka

Witam. Mam problem ze snem. Otóż podczas zasypiania czesto czuję jakbym zapadał się, powoli tracił przytomność. Czuję jak powoli moje ciało zastyga i ja zaczynam zapadać się gdzieś. Wtedy zaczynam walczyć żeby się wyrwać z tego. Jak już mi się uda wyrwać to szumi mi w głowie, mam wysokie cisnienie i szybko bije mi serce. Przez dłuższy czas boję sje zasnąć i czuję niepokój. Nie wiem czy to paraliż senny ponieważ wcześniej miewałem paraliże i inaczej przebiegały. Poza snem od bardzo długiego czasu czuję przygnębienie, smutek, jakaś siłę ktora nie pozwala mi się cieszyć normalnie jak kiedyś. Miałem trudne wczesne dzieciństwo. Nie mam chęci do życia. Staram się nie myśleć ze to może być depresja żeby się w tym bardziej nie pogłębiać. Czy te stany przed snem to zwykłe paraliże czy jednak to może być coś więcej?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem ze snem u 40-latka

Mam problemy ze snem.Nie utożsamiam przyczyn z depresją. Oczywiście myślę o przyszłości, ewentualnych konsekwencjach utraty pracy, ale nie są to myśli obsesyjne. Zasypiam szybko. Pierwsze 3-4 godziny snu są głębokie, jednak po tym czasie następuje przebudzenie i tu zaczyna się problem. Do rana próbuję zasnąć. Czasem się to udaje, kilkakrotne usypianie i budzenie, czasem tylko przewracanie na łóżku bez zaśnięcia, pojawiają się negatywne,obsesyjne myśli które nie pozwalają mi zasnąć. Proszę o radę
MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Z opisu wynika, że być może jednak Pan się myli. Wybudzanie w nocy, brak możliwości ponownego zaśnięcia, natłok myśli pełnych niepokoju i obaw o charakterze pesymistycznym - to właśnie objawy depresji.
Depresja to nie reakcja na problemy. To często choroba uwarunkowana biologicznie, która może wystąpić u osoby nie mającej obiektywnych sytuacyjnych przyczyn.

0

Witam
Zamiast " przewracać się na łóżku", zmuszać do zaśnięcia ( z marnym skutkiem), lepiej zrobić sobie herbatę z melisy ( działa uspokajająco), wziąć książkę i pozwolić sobie na godzinkę lektury. może sen sam przyjdzie. Może Pn również zastosować sobie relaks rozluźniający mięśnie ( wycisza, uspokaja psychicznie, działa nasennie - szczególnie po pewnym ćwiczeniu)
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

0

Czy wydarzyło się ostatnio coś ważnego lub trudnego w Pana życiu, z czym mógłby Pan to łączyć? Jakaś zmiana albo stres? Czy był juz podobny okres w Pana życiu? Czy ma Pan jakieś inne niepokojące objawy?
Może warto także skonsultować się z lekarzem psychiatrą- nie tylko będzie mógł postawić diagnozę (po dokładnym badaniu i wywiadzie), ale także zaproponować wspierająco farmakoterapię i skierować na psychoterapię. Podobne objawy mogą być nastepwstwem trudności emocjonalnych, przemęczenia czy stresu. Mogą jednak także być sygnałem rozpoczynających się zaburzeń np z kręgu depresji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty