Czy wybudzać dziecko ze snu?

Moja 2-letnia córeczka od 3 tyg. ma koszmary senne, wcześniej spała i zasypiała bez problemu. Nocna rutyna pomagała jej zasnąć, ale od 3 tyg. budzi się w ciągu nocy. Czasem są to te same godziny, około 3-4 godzin od zaśnięcia i krzyczy przeraźliwie. Kiedy chcę ją przytulić, odpycha mnie czy męża, nie daje się dotknąć, czasami ma oczy zamknięte lub otwarte, ale wydaje się jakby ciągle spała. Jak jej pomóc i co robić, gdy to się dzieje, bo jest to co noc. Od 3 tyg. jestem niewyspana strasznie i brak mi cierpliwości w ciągu dnia do córki:( Proszę o pomoc, bo nie wiem co robić.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Lęki nocne występują dość często u dzieci, są związane z dojrzewaniem układu nerwowego i kształtowaniem wzorca snu. Nie zagrażają one zdrowiu dziecka.

W czasie napadu lęku najlepiej jest zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Można ewentualnie spróbować wybudzać dziecko, ale przed porą, w której zwykle pojawia się epizod lęku.

Proszę zadbać o wypoczynek dla siebie i czas na relaks lub drzemkę.

Z pozdrowieniami