Niespokojny sen dziecka i częste wybudzanie się

Mimo rytualnego trybu dnia i wysokiej aktywności w ciągu dnia 21 miesięczna córka nie śpi spokojnie i się wybudza. Czy to powód do niepokoju?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Dlaczego małe dzieci nie śpią, mimo iż w ciągu dnia zużyły wiele energii? Między innymi dlatego, że za dnia nie mają czasu jeść. Są tak pochłonięte zabawą, poznawaniem świata, że brakuje im chwili, by porządnie się najeść. Głodne budzą się w nocy i domagają się karmienia. Głód to niejedyne źródło dziecięcych pobudek. Niektóre maluchy budzą się w środku nocy z uśmiechem na ustach i chcą się bawić. Nie ulegaj jednak figlom malca, nie zachęcaj go do baraszkowania swoim śmiechem. Najlepiej ignoruj zaproszenie do nocnych zabaw. Ważne, by dziecko dostrzegło różnice między dniem a nocą. Nie pal światła, nie rozmawiaj ze szkrabem. Jeśli to konieczne, przewiń brzdąca, pocałuj i szepnij na ucho: „Jest noc – pora spać”. Na nocne pobudki są często skazani rodzice dzieci, które śpią długo w ciągu dnia i których dzienne drzemki są zbyt długie. Wyspane maleństwo nie będzie chciało spać w nocy. Nadmiar energii będzie chciało spożytkować w formie zabawy. Małe dzieci budzą się też z powodu lęków i niepokojów, np. maluch oczekuje bliskości rodziców, boi się, że mama go opuści, reaguje lękiem na obcych. Wówczas wystarczy przytulić dziecko, pogłaskać, by czuło się kochane i rozumiane. Inne dzieci mogą zasnąć na dalszą noc same w łóżeczku, inne chcą zasypiać razem z rodzicami. Niejednokrotnie maluch kwili przez sen, kiedy przechodzi on z jednej fazy w drugą.