Lęki z pogranicza snu i jawy

Od jakiegoś czasu gwałtownie wyrywają mnie ze snu dziwne lęki z pogranicza snu i jawy. Zaczyna się zawsze tak samo-na wpół świadomie otwieram oczy i widzę jak z ciemności wychodzi rój robaków: mrówek,pająków, rozszerzające się pajęczyny/sadza (raczej nie mam fobii na tym punkcie). Napięcie i poddenerwowanie wyrywaja mnie z łóżka, na pamięć trafiam do wlacznika swiatla, pelna świadomość i całkowite przebudzenie odzyskuje po okolo pól minuty. Te nocne zrywy powoduja gorsze funkcjonowanie za dnia.

Szanowna Pani,

Koszmary senne mogą wynikać z bardzo wielu przyczyn. Zwykle są one związane z codziennym napięciem. Mogą przybierać formę symboliczną. Jeśli sny będą się nadal powtarzały, wówczas zachęcam Panią do wizyty u lekarza psychiatry (skierowanie niepotrzebne), a być może również u psychoterapeuty. Będzie to tym bardziej wskazane, jeśli wraz z koszmarami współwystępować będzie obniżenie nastroju, męczliwość, utrata energii, utrata zainteresowań, lęk. Pisze Pani, że "nocne zrywy powodują gorsze funkcjonowanie za dnia", dlatego proponuję, by skorzystała Pani z pomocy specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie,
Stanisław Seidel, psycholog

Na koszmary senne wpływ mogą mieć nasze przeżycia za dnia, stres, obawy i lęki, zmiany życiowe a nawet dieta. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy coś ostatnio w Pani życiu się zmieniło, czy czegoś się Pani obawia lub przeżywa trudny okres. Jeżeli koszmary zdarzają się często, sugeruję konsultację u psychologa/psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie.