Lęki z pogranicza snu i jawy
Od jakiegoś czasu gwałtownie wyrywają mnie ze snu dziwne lęki z pogranicza snu i jawy. Zaczyna się zawsze tak samo-na wpół świadomie otwieram oczy i widzę jak z ciemności wychodzi rój robaków: mrówek,pająków, rozszerzające się pajęczyny/sadza (raczej nie mam fobii na tym punkcie). Napięcie i poddenerwowanie wyrywaja mnie z łóżka, na pamięć trafiam do wlacznika swiatla, pelna świadomość i całkowite przebudzenie odzyskuje po okolo pól minuty. Te nocne zrywy powoduja gorsze funkcjonowanie za dnia.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu
Szanowna Pani,
Koszmary senne mogą wynikać z bardzo wielu przyczyn. Zwykle są one związane z codziennym napięciem. Mogą przybierać formę symboliczną. Jeśli sny będą się nadal powtarzały, wówczas zachęcam Panią do wizyty u lekarza psychiatry (skierowanie niepotrzebne), a być może również u psychoterapeuty. Będzie to tym bardziej wskazane, jeśli wraz z koszmarami współwystępować będzie obniżenie nastroju, męczliwość, utrata energii, utrata zainteresowań, lęk. Pisze Pani, że "nocne zrywy powodują gorsze funkcjonowanie za dnia", dlatego proponuję, by skorzystała Pani z pomocy specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie,
Stanisław Seidel, psycholog
Na koszmary senne wpływ mogą mieć nasze przeżycia za dnia, stres, obawy i lęki, zmiany życiowe a nawet dieta. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy coś ostatnio w Pani życiu się zmieniło, czy czegoś się Pani obawia lub przeżywa trudny okres. Jeżeli koszmary zdarzają się często, sugeruję konsultację u psychologa/psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie.