Czy powinnam udać się do psychiatry z takim problemem?

Witam, jako dziecko, bardzo czestym było u mnie budzenie się z krzykiem. Niektóre koszmary, które sniłam, pamiętam do tej pory... Przypadłość przeszła mi około 25 roku zycia i spokój trwał przez wiele lat, z małymi epizodami. Dziś koszmary przerwane przeraźliwym krzykiem powracają. Niesie to nieprzyjemności dla partnera jak i dla mnie. Jeszcze przez dobre parę minut po wybudzeniu cała się trzęsę. Czy powinnam udać się do psychiatry?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Koszmary senne, czyli nieprzyjemne sny są dość częstym zjawiskiem. Według badań nawet 70% dorosłych doświadcza koszmarów w swoim życiu.

Te nieprzyjemne marzenia senne występują głównie w drugiej połowie snu nocnego, podczas fazy snu REM. Przeważnie pojawiają się w późnych godzinach nocnych lub wczesnoporannych.

Do wystąpienia koszmarów sennych mogą się przyczynić takie czynniki jak: przewlekły stres, zaburzenia depresyjne, lękowe, bezdechy, nadużywanie różnych używek, a także spożywanie obfitych posiłków przed snem.

Osoby wybudzające się z tak nieprzyjemnego snu odczuwają lęk, niepokój, obawy, a także złość.

Sporadyczne występowanie koszmarów sennych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia fizycznego, czy psychicznego oraz powodu do niepokoju. Jednakże, kiedy takie zjawisko występuje często, z różnym nasileniem, może to prowadzić do różnych zaburzeń.

W Pani przypadku te nieprzyjemne sny z dzieciństwa powróciły i występują coraz częściej, utrudniając normalne funkcjonowanie. Zaburzony zostaje Pani komfort życia, spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Prawdopodobnie wynika to z wydarzeń, jakie miały miejsce w dzieciństwie oraz z występowaniem w ówczesnym czasie koszmarów sennych.

Proponujemy wizytę u psychoterapeuty w celu ustalenia źródła tego problemu. Odpowiednia terapia na pewno przyniesie zamierzony pozytywny skutek i poprawi Pani komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-koszmarow-sennych

https://parenting.pl/koszmary-u-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.