Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Koszmary senne i lęki

witam! mam problem, jakiś czas temu zaczęły mnie męczyć koszmary, strasznie się tym przejęłam, zaczęłam myśleć o tym, że może niedługo umrę, boje się iść spać, bo znowu coś mi się przyśni, a do tego doszedł taki stan, że ciągle się zamyślam w ciągu dnia, staram się wcale nie myśleć o tym , a to samo mnie dopada, jak czytam ,oglądam telewizje, co kolwiek robię czuję jak mój świadomość jest gdzieś indziej, to uczucie jest potworne...
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

Dzień dobry!

Gorsze samopoczucie, stany smutku, zobojętnienia, przemęczenia miewają wszyscy ludzie. Zazwyczaj trwają one jednak stosunkowo krótko i z czasem mijają. Zazwyczaj również spowodowane są konkretnymi wydarzeniami - stresem w pracy, kłótnią z bliską osobą, wypadkiem czy chorobą w najbliższym otoczeniu, rozstaniem z partnerem itp. Czy w Pani sytuacji gorszy nastrój mógłby znaleźć takie uzasadnienie? Również koszmary senne zdarzają się od czasu do czasu większości ludzi i nie musi to świadczyć o niczym niepokojącym. Jeśli jednak czuje Pani, że Pani stan jest szczególny, inny niż zdarzały się do tej pory, a lęki utrudniają lub uniemożliwiają zwyczajne funkcjonowanie - proszę zgłosić się do psychologa lub lekarza.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Opisane objawy- zaburzenia snu, lęk, krótkotrwałe derealizacje mogą stanowić okresowy kryzys związany z jakimś przeciążeniem emocjonalnym , stresem , trudnymi doświadczeniami. Gdyby jednak stan nie mijał albo objawy- szczególnie lekowe i derealizacyjne- nasilały się proszę skorzystać z pomocy lekarza psychiatry lub psychologa.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy