Koszmary senne o biernej postawie wobec krzywdy bliskich

Witam, co noc mam koszmary. Nie wiem jak sobie z nimi poradzić. Śnię o moich bliskich, jak dzieje się im krzywda, a ja stoję z boku i nie mogę nic zrobić, jestem bezbronna, i cierpię, podczas snu i w ciągu dnia. Boję się, że staną się rzeczywistością i wtedy zachowam się jak podczas snu, że będę w takim stanie, że nie ruszę się z mijesca. Większości snów nie pamiętam, a i tak budzę się z płaczem i rozstrzęsiona. Proszę pomóżcie mi, bo już nie wiem co robić. Jest mi zbyt ciężko.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Najprawdopodobniej Pani koszmary senne są odzwierciedleniem Pani obaw i lęków. Boi się Pani, że w sytuacji, kiedy Pani bliskim będzie działa się krzywda, Pani będzie bezradna, nie będzie Pani w stanie im pomóc. Obawia się Pani, że lęk może Panią sparaliżować i nie będzie Pani potrafiła pomóc swoim najbliższym. Obawia się Pani tego na jawie i tego typu lęki znajdują odzwierciedlenie w Pani snach. Jak sobie radzić? Może Pani skorzystać ze wsparcia specjalistów pracujących w poradni leczenia zaburzeń snu. Pomóc może także wizualizacja pewnych zachowań – co mogę zrobić krok po kroku, by pomóc komuś bliskiemu, gdy będzie w trudnej sytuacji? Jak bym się zachowała? Co bym zrobiła? Gdzie bym szukała pomocy i wsparcia? Warto uzmysłowić sobie również, że nie na wszystko ma Pani wpływ i nie wszystkiemu jest Pani w stanie przeciwdziałać. Może warto zdjąć z siebie odrobinę odpowiedzialności? Powinna Pani również popracować nad radzeniem sobie ze stresem. Zachęcam do konsultacji u psychologa.
Pozdrawiam!

Witam Panią Serdecznie,

Zachęcam Panią do przeanalizowania Pani snów, wraz z psychologiem (w ramach NFZ-tu lub prywatnie) żeby mogła Pani dotrzeć do prawdziwej przyczyny Pani symptomów.

Życzę Pani radości i odwagi,
Irena Mielnik-Madej
irena.mielnik.madej@gmail.com