Przebudzenia w nocy i koszmary senne

Mam 25 lat. Studiuje i w ostatnim czasie budze sie dosc czesto w nocy i mam koszmary i tak jest od paru miesiecy. Jak sobie z tym poradzic ?

Dzień dobry!

Czy wiąże Pani te koszmary senne z jakimiś wydarzeniami ze swojego życia?
Jakie były dla Pani ostatnie miesiące i wcześniej?
Czy pojawiają się inne niepokojące objawy?

Pozdrawiam!

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
koszmary nocne zazwyczaj swoją treścią nie nawiązują wprost do codziennego życia i związanych z nim problemów. Jednak mają wpływ na nasze emocje i samopoczucie. Dlatego warto zastanowić się jak minęły Pani ostatnie miesiące, czy wydarzyło się coś ważnego w Pani życiu? W uporaniu się z trudnymi emocjami na pewno pomoże rozmowa ze specjalistą, psychologiem/psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus

Może być to spowodowane stresem, który skumulował się w ostatnim czasie. Bądź inną trudną sytuacją, która się pojawiła w przeciągu ostatnich dni. Trudno powiedzieć co może Pani zrobić, gdyż absolutnie nie podała Pani choćby "tropu" gdzie może leżeć źródło trudności. Proszę spróbować słuchać przed snem treningu relaksacyjnego Jacobsona. Jeżeli nie pomoże - proszę udać się na konsultację psychologiczną, podczas której - po osobistej rozmowie z większą ilością szczegółów - terapeuta będzie mógł zaproponować metody leczenia. Pozdrawiam.