Koszmary senne u 10-letniego dziecka

mojej 10 letniej córki od jakiś 7 miesięcy śnią się koszmary w szczególności śni o 12 lub 13 letniej dziewczynce która ja prześladuje niewiem jakie sa tego przyczyny i niewiem co mam zrobic zeby to zakonczyc

Przyczyn tego stanu rzeczy może być bardzo wiele (istotna zmiana w życiu, początki dojrzewania, prześladowanie w szkole, rywalizacja ze starszym rodzeństwem - i bardzo wiele innych, to tylko przykłady bez pełnego obrazu sytuacji).

Ponieważ sprawa już trochę trwa, zalecam udanie się z córką do dobrego psychologa dziecięcego. Po pierwsze trzeba się dogrzebać do tego, co powoduje u niej takie napięcie - poprzez rozmowę z nią i rodzicami (czyli państwem). Po drugie - kiedy już rozpoznamy przyczynę, można podjąć środki zaradcze. Być może chodzi po prostu o poukładanie jakichś trudnych dla dziecka spraw.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Warto rozmawiać z córką- często maluchy odtwarzają w snach jakieś trudne dla nich wydarzenie, które miało miejsce. Nie zawsze jest to bezpośrednio zapamiętane wydarzenie, ale zmienione przez ciągi skojarzeń lub pamięć innych wydarzeń. Warto więc pytać Mała, dowiadywać sie itp. Czasem pytać konkretnie np. Czy boisz sie , że... ? Czy to Ci przypomina,...?
Można tez zaproponować córce narysowanie tego- nawet kilka razy jeśli sen się powtarza, być może zdobędą Państwo więcej informacji i łatwiej będzie rozwiać pewne "strachy" dziecka.
Jeśli to nie pomoże warto skorzystać z porady psychologa dziecięcego, który w obszernym wywiadzie będzie potrafił bliżej sie temu przyjrzeć.