Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Codzienne występowanie koszmarów sennych

Od prawie tygodnia każdej nocy śnią mi się albo koszmary typu goniące mnie psy lub umierające ćmy pod moimi nogami albo sny, które nie wydawałyby się koszmarami ale powodują uczucie niepokoju. Są to np. koń, szkielet, duchy, grobowiec, zamknięte drzwi. W ciągu ostatnich 5 dni każdy sen miał złą symbolikę, zastanawiam się czy jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi, czy mogą się spełnić. Dodam tylko, że nie stresuję się niczym w stopniu większym niż zwykle.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Witam. Sny nie są czyms magicznym czy proroczym, żeby miały się spełnić, więc tego nie musi się Pan czy Pani obawiał/a. Natomist sny sa odzwierciedleniem jakichś swoich emocji, psychiki, konfliktów wewnętrznych więc coś chcą "powiedzieć". Snami zajmuje się psychoterapeuta psychoanalityczny, psychoanalityk.
Magdalena Brabec

0

Sny to ogólnie aktywności naszego mózgu z stanie nieświadomości. O ile symbolika snów związana z tzw sennikami jest raczej kwestią tradycji, to w Pani przypadku przyjrzałabym się, co dzieje się w Pani życiu? czy przeżywa Pani jakieś emocje? Trudne wydarzenia, decyzje? Czy coś się ostatnio zmieniło? Prawdopodobne jest bowiem, że w snach odzwierciedlony jest Pani stan emocjonalny, jakaś reakcja na ostatnie wydarzenia itp. Może warto te sny potraktować jako jakiś sygnał z ciała o potrzebie zmiany?

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy