Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wybudzanie w nocy i koszmary senne

Witam, Od niedawna budzę się kilkanaście minut po 3 nad ranem. Zdarzało się, że poprzedzały to koszmary senne, oraz że śniły mi się po ponownym zaśnięciu. Ponad rok temu zerwał ze mną chłopak i od tego czasu żyję w ciągłych nerwach, stresie, żalu. Podejrzewam u siebie nerwicę. Pochodzę z religijnej rodziny, często oglądałam horrory, z racji koszmarów nocnych przestałam. W nocy zaczynam wiązać tą godzinę 3 z godziną duchów, przez co bardziej się boję. Co zrobić, by zacząć sypiać bez tej przerwy?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Jak radzić sobie ze stresem?

Mgr Michał Pyter Psycholog
60 poziom zaufania

Witam.
Na temat koszmarów sennych jest co najmniej kilka teorii, których nie będę w tym miejscu omawiał. Moim zdaniem, znaczącym źródłem koszmarów sennych jest nasza podświadomość, która często w bardzo pokręcony sposób próbuje przekazać nam ważne informacji. Pani łączy to z zerwaniem z chłopakiem, co wywołuje u Pani napięcie i żal. Uważam, że warto przyjrzeć się tym doznaniom i emocjom podczas spotkań z psychologiem lub psychoterapeutą. To co odczuwamy po rozstaniu z osobą, którą kochamy jest niekiedy porównywalne z przeżywaniem żałoby, tym samym istotne jest, żeby zadbać o siebie w tym okresie.
Życzę powodzenia,
Michał Pyter

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie 4-letniego szkolenia.
0

Na jakość naszego snu i treść snów często mają wpływ przeżycia z dnia oraz nasz stan psychiczny. Stres i "nerwy" o których Pani pisze jak najbardziej mogą wpływać na to jak Pani sypia, jak również trauma związana z zerwaniem z chłopakiem. Aby móc lepiej zrozumieć swoje uczucia i emocje oraz zadbać o jakość snu, proponuję udać się na konsultację psychologiczną lub do terapeuty. Prawdopodobnie potrzebne będzie przepracowanie trudnych dla Pani przeżyć.

Pozdrawiam serdecznie.

Dyplomowany psycholog i coach. Absolwentka Szkoły Coachów i Trenerów Grupy TROP.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy