Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Koszmary u 26-letniej osoby odpowiednie działania

Witam, zdarzają mi się koszmary kiedy się duszę, ale ostatnio bywa gorzej bo jestem pewna, że za moment się uduszę, krzyczałam we śnie żeby ktoś mnie usłyszał i pomógł, potem jakbym się wybudziła ale nadal krzyczałam, nadal nie mogłam oddychać i widziałam to co we śnie choć słyszałam jak znajomi do mnie mówili i uspakajali mnie. Co mam zrobić żeby więcej to się nie powtórzyło?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Witam,
wyobrażam sobie, że doświadcza Pani silnego stresu po takich przeżyciach, budząc się po powtarzającym się scenariuszu koszmaru sennego.
Przy pomocy kontaktu Internetowego, trudno o rzetelną diagnozę, mogę jedynie snuć przypuszczenia, które jedynie Pani będzie mogła zweryfikować. Źródłem koszmarów sennych mogą być problemy zdrowotne (np. zaburzenia pracy układu krążenia) , PTSD zespół stresu pourazowego (objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od traumatycznego wydarzenia) , zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości/psychiczne, stosowane substancje psychoaktywne.
Podejmowane przez Panią próby poradzenia sobie z emocjami np. poprzez unikanie myślenia o koszmarze, również mogą prowadzić do jego ponownego pojawienia. Zadała Pani pytanie: co zrobić by koszmar senny nie powracał? Wybór metody poradzenia sobie z problemem, zależy od przyczyny powstawania koszmaru sennego.W tego typu zaburzeniach snu, skuteczna jest terapia poznawczo-behawioralna (szczególnie przy leczeniu koszmarów związanych z zespołem stresu pourazowego). Jednakże już teraz, samodzielnie może Pani stosować progresywną głęboką relaksację mięśni, lub tez spróbować zapisać swój koszmar senny na kartce, przypomnieć sobie jego szczegóły również je zapisująć, a następnie podmienić na pozytywne - wszystkie negatywne elementy scenariusza sennego, odczytując i wyobrażając sobie już pozytywny scenariusz (po 10-20 min codziennie).

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

0

Warto skonsultować się z lekarzem. Podobne objawy mogą sygnalizować zaburzenia snu, bezdech nocny, zaburzenia lękowe (nerwicowe) itp. Diagnostyka pozwoli znaleźć przyczynę i pokierować leczeniem/poradzeniem sobie.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy