Co powoduje uczucie wybudzenia podczas snu?

Witam. Kilka lat temu pierwszy miał miałam sytuację, że podczas snu czułam jakbym już nie spała, a mimo to, to dalej był sen. Tzn widziałam wszystko wokół mnie, ale kiedy np wyciągałam rękę przed siebie, czułam że to robię, ale nie widziałam jej, chciałam krzyczeć, ale nie mogłam. Rozumiałam, że dalej śnie i chciałam się wybudzić, ale nie mogłam. To było przerażające, bo czułam ogromną panikę. Po obudzeniu byłam przemęczona, ciężko oddychałam. Sytuacja powtarza się raz na jakiś czas. Co to jest?

Witam Panią. Już na początku mojej odpowiedzi chciałbym Panią uprzedzić, że to co napiszę jest wyłącznie moją hipotezą. To co Pani opisała a czego Pani doświadcza może być wynikiem przeżytej sytuacji traumatycznej. To taka sytuacja, która przychodzi w życiu nagle, niespodziewanie powodując uczucie przytłoczenia i przerażenia. Typowym mechanizmem po tego typu doświadczeniu jest unikanie myślenia o nim, wspominania go. W ciągu dnia kiedy bardziej możliwa jest nasza kontrola może to być skuteczne. Jednak nocą może być inaczej. Żeby moją hipotezę zweryfikować powinna Pani udać się do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Proszę tego kroku nie odwlekać. Proszę potraktować to, co Pani opisała jako wiadomość, którą specjalista pomoże Pani "rozkodować" i zaplanować niezbędne kroki. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam, może to być wybudzanie podczas snu non-REM, z lękami nocnymi lub koszmary senne. Jeżeli jakość snu ma wpływ na Pani funkcjonowanie, sytuacja się powtarza proszę skonsultować się z lekarzem. Poczucie braku możliwości ruchu we śnie jest związane z tym, że w czasie snu mięśnie odpowiedzialne za ruchy dowolne są sparaliżowane (porażenie przysenne). Może być to bardzo nieprzyjemne uczucie zwłaszcza na początku lub końcu sny, gdy jesteśmy bardziej świadomi. Przesyłam link do artykułów:
https://portal.abczdrowie.pl/budzenie-sie-w-nocy
https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-koszmarow-sennych
Pozdrawiam