Faza REM po przerwanym śnie

Jeżeli mój nocny sen jest przerwany,np.15-20minut-czy faza REM po przerwie zaczyna się tak jak na początku 10 minutami,czy zwiększa się,tak jak jest podczas snu nieprzerwanego?

Mgr Adam Horak Psycholog

REM lub sen paradoksalny to faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych (ang. Rapid Eye Movement). Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne. Faza REM występuje okresowo, zajmując około 25% czasu snu u młodych osób. Po tej fazie pojawia się faza NREM. Epizody snu REM normalnie powtarzają się co 90 minut i trwają od 5 do 30 minut, stając się coraz dłuższe. Sen REM daje mniej wypoczynku niż sen wolnofalowy NREM i jest zwykle związany z pojawieniem się marzeń sennych. Poczucie bycia wyspanym jest subiektywne a do tego jakość snu, niestety, może pogarszać się z wiekiem. Pani sen jest prawidłowy, dlatego proszę zachować zdrowe przyzwyczajenia związane z pójściem na spoczynek. Pokój powinien być przewietrzony i cichy i należy kłaść się o jednakowej porze.

Dzień Dobry Pani,

Na to pytanie, myślę, że może Pani uzyskać profesjonalną informację, w Poradni leczenia zaburzeń snu.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej