Dlaczego każdej nocy śni mi się ta sama osoba?

Witam, mam 16 lat i mam chyba maly problem. Od jakiegos miesiaca regularnie w kazda noc sni mi sie moja kolezanka ktora znam od malego. Sen jest mily do pewnego momentu, gdy otwieram oczy widze najczesciej moja babcie ktora mnie uspokaja i mowi nie krzycz.. za kazdym razem jestem caly mokry i zimny a rano nic nie pamietam, wiem jedynie to co opowiada mi mama albo babcia. Chcialbym dodac ze w kazdym moim snie musze ratowac kolezanke z roznych i dziwnych opresji , Z gory dziekuje za odpowiedz.
16 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Marzenia i koszmary senne powstają w fazie snu zwanego REM (ang. rapid eye movement). Model aktywacji-syntezy Allana Hobsona wnosi, iż to, co się nam śni, wynika z połączenia z jednej strony chaotycznej i samoczynnej aktywacji pnia mózgu, a z drugiej – syntezy wyobrażeniowo-narracyjnej, jaka dokonuje się w mózgowiu. Człowiek zawsze próbował nadać sens swoim snom, doszukiwał się ukrytej symboliki. Być może Twoje sny dotyczące koleżanki, którą ratujesz z różnych opresji, mają jakieś znaczenie, ale trudno je jednoznacznie zinterpretować, nie znając Ciebie, Twojej przyjaciółki, Waszej historii poznania itp. Interpretacje snów możesz znaleźć w różnych sennikach dostępnych w większości księgarni. Muszę jednak Cię rozczarować, bo marzenia/koszmary senne stanowią tylko produkt uboczny aktywności uśpionego mózgu. Oczywiście, możesz po przebudzeniu próbować nadać sens swoim snom, choć równie dobrze doszukiwać się go w ułożeniu fusów z kawy. Jeżeli koszmary senne uniemożliwią Ci satysfakcjonujący, spokojny, dający wypoczynek sen, wówczas powinieneś zgłosić się do poradni leczenia zaburzeń snu. Być może to jakiś rodzaj parasomnii? Zachęcam też do przeczytania artykułów: Dziwne sny, Koszmar senny, Parasomnie, Przyczyny koszmarów sennych.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Iwona Siudak Psycholog, Olkusz

Możliwe, że do tej kolezanki żywi Pan pewne uczucia, które niekoniecznie Pan dopuszcza do swojej świadomośći. W tym śnie prezentuje się Pan jako "Rycerz w lśniącej zbroi, który ratuje Damę przed złym smokiem.." Może to jest moment dla Pana na ponowne przyjrzenie się relacji - czy kolezanka z dziecinstwa jest dla mnie nadal tylko kolezanką ze wspólnej piaskownicy czy też zaczyna się Panu po prostu podobac jako dziewczyna, potencjalna sympatia. Może to taka nieśmiała forma zbliżenia się do niej we śnie, przez chęć ratowania jej z tych różnych opresji. Ciekawe jakby zareagowała gdyby opowiedział jej pan o tym śnie ? Pozdrawiam Iwona Siudak- psycholog, psychoterapeuta