Zapytaj lekarza

1 , 0 3 0 , 3 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Poczucie strachu i lęki podczas paraliżu sennego

WitamOdTygodniaPrzytrafiłaMiSieDziwnaSytuacjaPodczasSpania(TakMiSięWydaje żeSpałam)A mianowicieWygladałoToTak-PolożyłamSieSpaćIzasnełam(TakMiSie wydawalo)-aTuNaglePoczułamJakbyCośNamnieNacisneło i weszłoWmojeCiało poczułamJakbyCośMnieBlokowało i paraliżowaŁnieMoglamAniWstacAniNic powiedziecTylkoObkreciłamGłowePatrzaNaMojeSpiaceDzieckoObokMnie i jakieśekundyPozniej UstąpiłoWstałam z łozka zTakwielkimPoczuciemstrachu WewnetrznegoŻeBrakSłowAbyTenLękOpisać.ProszęOwytłumaczenieCoToJestLubCoToOznacza?
KOBIETA ponad rok temu

Jak radzić sobie z kryzysem?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam! Doświadczenia przez Ciebie opisane wskazują najprawdopodobniej na paraliż senny. Paraliż senny, określany też jako porażenie przysenne i paraliż przysenny, należy do zaburzeń snu. Jest to dziwne, trudne do wytłumaczenia zjawisko, które trwa krótko i samoczynnie mija. Człowiek albo zasypia, albo budzi się. Badania dowodzą, że nawet połowa populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyła epizodu paraliżu sennego. Jeżeli paraliż senny pojawia się jednorazowo, nie trzeba tego leczyć. Problem jest dopiero wówczas, gdy to zjawisko pojawia się notorycznie, często i uniemożliwia satysfakcjonujący sen. Wówczas należałoby się zgłosić do poradni leczenia zaburzeń snu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/paraliz-senny http://portal.abczdrowie.pl/porazenie-przysenne Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Podobny objaw może być napadem lęku. Osobo zdrowym sporadycznie mogą zdarzyć się podobne objawy, szczególnie w fazie zasypiania. Z reguły nie stanowi zagrożenia dla życia. Jeśli był to jednorazowy napad i nie będzie się powtarzał, nie ma powodu do zmartwienia. Gdyby objaw się powtarzał lub nasilał- warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy