Nocne lęki u dziecka

Witam! moja trzy i półletnia corka jakies 4 miesiace miala tzw. lek nocny i dotej pory cisza ale 3 tyg. temu wrocily ale w czasie popoludniowej drzemki gdy ja przebudzalam albo gdy sama sie przebudzila ( niespi codziennie)mowi ze to duchy wszystkie ataki to 5 razy co mam rocic i gdzie sie z tym udac i czy to jest choroba i czy moze byc niebezpieczne prosze o pomocJoanna
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Pani Joanno!
Lęki nocne to zaburzenie snu typowe dla dzieci w wieku 3-12 lat, przy czym najwięcej przypadków lęków obserwuje się u maluchów w wieku 3,5 lat, czyli w wieku, w jakim znajduje się Pani córeczka. Nie należy mylić lęków nocnych z koszmarami sennymi, które występują podczas innej fazy snu i są mniej dotkliwe dla dzieci. Najbardziej charakterystycznym objawem nocnych lęków jest intensywny płacz i strach we śnie oraz trudności z obudzeniem dziecka. Nie wolno też mylić lęków rozwojowych, które przemijają i świadczą o rozwoju emocjonalnym dziecka z lękami patologicznymi, które świadczą najczęściej o jakichś problemach w rodzinie, np. zaniedbywaniu potrzeb dziecka, agresji, przemocy, alkoholizmie itp. Przyczyną lęków u maluchów mogą być też bajki i kreskówki pełne zła, przemocy, złości, dziwnych stworów. Trzylatki i czterolatki są nieufne wobec obcych, boją się złodziei, czarownic, włamywaczy, potworów, ciemności i nie chcą, by rodzice późno wychodzili z domu. Wyobraźnia dzieci jeszcze bardziej podsyca lęk. Wraz z rozwojem jednak te lęki mijają. Warto, by zastanowiła się Pani, czy jest jakaś konkretna przyczyna lęków u Pani córeczki. Czy dziecko przeżyło ostatnio jakieś silne emocje, stres, jakąś zmianę, która mogła spowodować u niej takie reakcje? Powinna też Pani zadbać o to, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa. Powodem do zmartwień są lęki nocne występujące częściej niż raz w tygodniu. Wówczas warto byłoby skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Jeżeli jednak lęki zdarzają się rzadziej, to najprawdopodobniej z czasem same ustąpią. Proszę jednak być czujną i reagować na potrzeby dziecka. Zachęcam też do przeczytania artykułów: Lęki nocne u dzieci, Jak sobie radzić z lękami nocnymi u dzieci?, Lęki malucha.
Pozdrawiam !

Dzień Dobry Pani,,

Być może Pani Córeczka gdzieś usłyszała, bądź zobaczyła o duchach albo też uczestniczyła w takiej zabawie z większymi dziećmi i stad niepokój, bo to nieznane...

Może Pani skonsultować symptom z prowadzącym lekarzem pediatrą, celem rozwiania obaw.

Życzę wszystkiego najlepszego,