Jak poradzić sobie z nocnym lękiem u dziecka?

Witam, Jak poradzić sobie z wieczornym/nocnym lękiem separacyjny u 6 miesięcznego niemowlaka? U nas chyba lęk separacyjny objawia się wieczorami, bo w dzien jest przyzwyczajona do sytuacji że mnie nie ma i to nawet przez kilka godzin i nie ma problemu. Córka w dzień zostanie z różnymi osobami nie płacze, nie ma problemu. Problem pojawia się wieczorami, nie da się nakarmić ani uśpić mężowi mimo, że w dzień się nią zajmuje i spędza z nią dużo czasu. Czy to możliwe że u niej tylko ten lęk pojawia się wieczorami ?Czy ten stan kiedyś minie ? Obawiam się że jeśli kiedyś będzie potrzeba, żeby z kimś została wieczorem to będzie problem a beze mnie nie usnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podobne rozterki ma wiele młodych mam i niestety istnieje na nie tylko jedna rada: przetrwać i wspierać dziecko. Lęk separacyjny ujawnia się mniej więcej około 6. miesiąca życia i może trwać nawet do 3 roku życia.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/lek-separacyjny.

Początkowo wiąże się z tym, iż gdy matka znika z pola widzenia, to dziecko nie potrafi w żaden sposób wytłumaczyć sobie jej nieobecności. To oczywiście jest traumą. Gdy dziecko jest starsze i rozumie więcej, zazwyczaj lęk separacyjny mija lub traci na sile.

Być może również odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/budzenie-nocne-u-14-miesiecznej-corki-a-przejaw-leku-separacyjnego oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/placzliwosc-i-paniczny-lek-u-1-5-rocznego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.