Płaczliwość i paniczny lęk u 1,5-rocznego dziecka

Witam , córka ma 1,5 roku od kilku tygodni budzi się nocą i przerazliwie placze, trudno ją uspokoić. Od kilku dni problem rozrósł się powstał paniczny lek przed pójściem spać zarówno w dzień jak i w nocy. Jej ulubiony kocyk został przez nią odrzucony. Zabieramy ja do naszego łóżka jednak wszystko się pogłębia aby spać spokojnie musi być we mnie wtulona każdorazowe opuszczenie łóżka konczy się jej wybudzeniem. 4 msc temu wróciłam do pracy, Mała zostaje w ciągu dnia z opiekunka. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Warto sprawdzić potencjalne choroby (np związane z pasożytami układu pokarmowego, zakażeniami bakteryjnymi itp), jesli lekarz wykluczy somatyczne podłoże, będzie to oznaczało podłoze psychologiczne, np podobne trudności moga wynikać ze stresu związanego ze zmianami (powrót mamy d pracy) i lęku separacyjnego. Kolejnym aspektem jest przyjrzenie sie diecie Małej i porom posiłków, szczególnie tym przed snem. Przyczyną może także być to, ze córeczce cos sie przysniło (koszmar) czy ścierpło w nocy, wystraszyła się, a później lęk się uogólnił. Być może także warto przyjrzeć się jej relacji z nianią i porozmawiac o przekazywanych córeczce informacjach (czasem powiedziana nieopatrznie wiadomość urasta w umyśle dziecka i wywołuje lęk, np "jak nie będziesz spała, to mamusia nie wróci" lub też sytuacja, w której wyszła Pani gdy mała jeszcze spała rano, a córcia się potem wystraszyła, bo "jak zasneła to mama zniknęła").
Warto z córeczką duzo rozmawiać, tłumaczyć i zachęcac do samodzielnego spania. Pomocne moga byc nowe rytuały czy nowy przytulak, kołysanka itp, które pomoga jej pokonać strach. Utulenie, czy posiedzenie przy córeczce kiedy zasypia, ale powoli rezygnowanie ze wspólnego spania (bo może to być dla Pani na dłuższą metę uciążliwe i generować kolejne trudności).
Jeśli problem będzie sie nasilał, warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

0

Dzień dobry,
w pierwszej kolejności sugeruję wizytę u pediatry, który sprawdzi stan dziecka pod względem medycznym, w dalszej kolejności zachęcam Panią do skorzystania ze wsparcia psychoterapeuty rodzinnego, który będzie mógł przyjrzeć się, co takiego dzieje się w rodzinie co skutkuje płaczliwością i lękiem separacyjnym córki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty