Dlaczego niemowlę musi spać tylko z mamą?

Od 2 miesięcy moja 7 miesięczna córka wieczorem chce zasypiać tylko ze mną. W dzień nie ma problemu z zasypianiem z tata lub babcia, natomiast w nocy jeśli nie ja siedzę przy jej łóżeczku dopóki nie zaśnie jest jedną wielką histeria i potrafi płakać nawet godzinę dopóki do niej nie przyjdę. Co może być przyczyną takiego stanu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie jest to tzw. lęk separacyjny, który może objawiać się szczególnie silnie już w drugim półroczu życia dziecka. Z uwagi na niezwykłą więź, jaka nawiązuje się pomiędzy matką a dzieckiem już w chwili narodzin, dzieci nierzadko bardzo mocno przeżywają każdą nieobecność rodzica.

Więcej informacji na temat tego problemu odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lek-separacyjny.

Niestety ten etap musi po prostu minąć, nie ma żadnego sposobu, by mu zapobiec, choć faktycznie jedne dzieci przeżywają lęk separacyjne mocniej, inne właściwie niemal wcale.

Jeżeli jest Pani zaniepokojona, może Pani skonsultować się z pediatrą oraz psychologiem. Niemniej, jeżeli poza problemami z zasypianiem nie dostrzega Pani żadnych nieprawidłowości w rozwoju niemowlęcia, to sądzę, że może Pani być spokojna.

Być może pomocna okaże się także odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/budzenie-nocne-u-14-miesiecznej-corki-a-przejaw-leku-separacyjnego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.