Dlaczego niemowlę nie może defekować?

Witam. Mamy problem z robieniem kupki i nie wiem czy powinnam udać się do pediatry. Synek ma 6 tygodni, 4 dni temu zmieniliśmy mleko na Bebilon Pepti na receptę ponieważ po innych korkach były problemy z brzuszkiem. Niestety synek od trzech dni ma problem ze zrobieniem kupy. Stęka, napina się, czasem budzi się z płaczem ale kupy nie ma. Dużo za to pierdzi. Wypróżnił się dopiero przy delikatnej interwencji z termometrem. Podajemy probiotyk, Espumisan, robimy masaż brzuszka ale to nie pomaga

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim niemowlęta w tym wieku mają niedojrzały układ pokarmowy, stąd nierzadko pojawiają się u nich problemy z trawieniem – nawet mleka matki. Najczęściej nie świadczy to o żadnym schorzeniu, a wraz z upływem czasu ustępuje. W przypadku Pani dziecka dodatkowo winowajcą jest mleko modyfikowane – nie jest tak lekkostrawne jak pokarm matki, często powoduje problemy z wypróżnianiem się dzieci, a ponadto musi minąć co najmniej tydzień, by brzuch małego dziecka przyzwyczaił się do tej konkretnej mieszanki. Zatem sugeruję poczekać zanim zdecyduje się Pani na kolejne modyfikacje w pokarmie dla niemowlęcia. Do tego czasu warto wspomóc pracę jelit, by ułatwić niemowlęciu defekację. Natomiast stosowanie termometru jako mechanicznego czynnika wspomagającego ten proces jest niedopuszczalne – może Pani w ten sposób uszkodzić delikatne okolice zwieracza dziecka, a przy tym doprowadzić do pogłębienia problemu z zaparciami.

Warto podawać nadal probiotyk – odpowiada za kolonizację jelit dobrymi bakteriami, wpływa więc pozytywnie m.in. na proces trawienia pokarmu – oraz kontynuować masaże brzuszka i delikatny rowerek nogami dla pobudzenia perystaltyki jelit. Espumisan proszę podawać tylko doraźnie, gdy poza brakiem stolca zaobserwuje Pani wzdęcia i kolki u dziecka. Tutaj więcej o probiotykach, proszę się zapoznać z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Jeżeli chodzi o środki wspomagające wypróżnienie, to na rynku dostępne są katetery, mające postać rurki, którą delikatnie wsuwa się do odbytu. Służą przede wszystkim do odgazowania jelit. Istnieją też mikrowlewki oraz czopki stosowane na zaparcia, jednak proszę pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, preparatu itd. należy skonsultować się z pediatrą – w przypadku tak małego dziecka nie można samemu podejmować żadnych działań tego typu. Zachęcam również do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.