Czy niemowlę oddaje prawidłowe stolce?

Witam, mój synek ma 7 tyg. Karmię go piersią. Synek od ponad tygodnia robi kupke co 4 dni jest to kupa dobra ale jest jej bardzo dużo, aż dziwne gdzie ona się zmiescila w tak małym brzuszku. Męczą go straszne gazy. W nocy i nad ranem często się wierci steka jeczy i wydaje dziwne dzwieki. W ciągu dnia trochę poplakuje ale jak pierdnie to jest ok. Nie wiem co robić. Czytałam że kupkę niemowlaki mogą robić codziennie ale nawet raz na kilka dni. Ale czy można mu jakoś pomóc by się tak nie męczył z tymi gazami ? Podaję mu dicoflor i espumisan

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o fizjologicznie rzadkim oddawaniu stolca u noworodków i niemowląt można mówić wtedy, gdy stolec ten jest miękki (u noworodków płynny) i oddawany bez wysiłku, mimo iż może pojawić się nawet tylko raz na tydzień. Wśród niemowląt karmionych wyłącznie piersią jest to częste zjawisko i nie oznacza zaparć. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Natomiast w przypadku Pani syna niewykluczone, że niedojrzałość układu pokarmowego prowadzi do zaburzeń trawienia. Sugerują to wzdęcia i gazy, które doskwierają dziecku, a także dolegliwości bólowe, na które wskazuje zachowanie niemowlęcia. Potwierdza to także poczyniona przez Panią obserwacja, że ulgę przynosi dziecku oddanie gazów. Szerzej problem kolek niemowlęcych omawia ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Podawanie probiotyku oraz Espumisanu jest wskazane w tej sytuacji. Proszę zwrócić uwagę, czy Espumisan podaje Pani wtedy, kiedy pojawia się ból brzucha (jest to istotne, bo lek działa doraźnie). Można również zmienić probiotyk – niewykluczone, że ten niemowlęciu nie służy. Proszę również skonsultować z pediatrą wdrożenie podawania enzymu laktazy oraz zmianę preparatu z witaminą D3 – niekiedy to on jest źródłem dolegliwości jelitowych maleństwa.

Proszę także jak najczęściej układać dziecko na brzuchu oraz masować delikatnie brzuszek i wykonywać ćwiczenie zwane „rowerkiem”. Te zabiegi mają na celu pobudzenie jelit do pracy i szybsze odprowadzenie gazów. Powinno to poprawić rytm wypróżnień i zmniejszyć ból brzuszka.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.