Dlaczego niemowlę oddaje rzadkie stolce?

Witam mam 3 miesięcznego synka. Daje mu mleko Bebilon plus swoje mleko które ściągam laktatorem. W ciągu dnia kilka razy ściągam bo pokarmu jest mało i jak mam już całą butle czyli 120 ml to rano zawsze dostaje tylko moje. Od około 2 tyg kupki są rzadkie. Jest ich około 4 bądź 5 dziennie. Wcześniej były dwie ale nie takie wodniste. Nie ma w nich żadnej krwi. Śluzu też nie widzę. Co mam w takiej sytuacji robić. Dziecko nie jest placzliwe ani nie ma gorączki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko nie wykazuje żadnych objawów infekcji ani nietolerancji pokarmowej czy alergii (zwłaszcza jeżeli nie było żadnych drastycznych zmian w zakresie żywienia niemowlęcia), to niewykluczone, że nie jest to biegunka. U niemowląt karmionych mlekiem matki stolce mogą być oddawane nawet 4-5 razy na dobę, w przypadku mleka modyfikowanego powinny pojawiać się raz dziennie. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Proszę przyjrzeć się swojej diecie – czy nie znajduje się w niej coś, czego nie spożywała Pani wcześniej lub coś, co je Pani teraz w większej ilości (zwłaszcza pod lupę należy wziąć gluten oraz nabiał). Może to być źródłem nietolerancji pokarmowej objawiającej się luźnymi stolcami. Warto także skonsultować się z pediatrą – być może zaleci morfologię krwi oraz posiew moczu, by wykluczyć infekcję przebiegającą bezobjawowo. Pediatra powinien także obejrzeć malucha, by upewnić się, że nie doszło do odwodnienia. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-biegunke-u-niemowlaka.

Warto także podawać dziecku probiotyk, który zadziała ochronnie i wspomoże prawidłową florę bakteryjną jelit. Jeżeli jest taka możliwość, proszę podawać dziecku swój pokarm jak najczęściej. Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/postepowanie-podczas-biegunki-u-niemowlat-i-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.