Dlaczego niemowlę ma lęk separacyjny?

Witam, Moja 6 miesięczna córka nie chce zasnąć z nikim innym tylko z mamą. Ze mną uśnie bez problemu w łóżeczku tylko muszę przy niej siedzieć. Jak tylko jest przy niej ktoś inny niż ja to jest straszny płacz aż się zanosi. Wystarczy że wezmę ja na ręce i przestaje płakać. W dzień nie ma problemu zostanie z każdym ale wieczorne zasypianie nawet z mężem jest tragedią. Czym to może być spowodowane ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

taki lęk separacyjny i zwiększona potrzeba bliskości z matką jest u niemowląt zupełnie naturalna – nie świadczy o niczym niepokojącym, ale też nie sposób wskazać, kiedy minie, gdyż jest to indywidualna kwestia rozwoju każdego niemowlęcia. Taki lęk przed rozdzieleniem z matką pojawia się między 6. a 8. miesiącem życia i ma związek z brakiem umiejętności zrozumienia, co się dzieje z matką, kiedy ta znika z pola widzenia dziecka.

Szerzej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lek-separacyjny.

Proszę również pamiętać, że wraz z każdym kolejnym miesiącem życia i skokami rozwojowymi dziecko jest coraz bardziej przytłoczone nowymi bodźcami i to może powodować chęć wycofania się do bezpiecznej przestrzeni, jaką gwarantuje matka.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skoki-rozwojowe.

Może Pani próbować scedować pewne obowiązki na męża tak, by dziecko równie dużo czasu spędzało z tatą, jednak nie sposób powiedzieć, czy to przyniesie zamierzony efekt. Niestety w tym wypadku wskazana jest raczej cierpliwość i zrozumienie dla tych podstawowych potrzeb dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.