Dlaczego niemowlę jest niespokojne przed jedzeniem?

Witam, moja 7tygodniowa córeczka, gdy budzi się na jedzenie (karmię piersią) nerwowo się wierci, chrząka i kręci główką wciąż mając zamknięte oczka. Potem na chwile się uspokaja i znowu nerwowo wymachuje nózkami, rączkami i kręci główką. Jest tak samo w dzień jak i w nocy. I tak samo się zachowuje gdy ją uśpie. Zasypia mi na ramieniu i z zamkniętymi oczkami nerwowo pocierą buzią o moje ramie przy tym się wiercąc. Po chwili zasypia. Zdaża się tak kilka razy. Dodam też, że wyeliminowałam z diety wszykie alergeny, poniważ miała straszną wysypke na buzi. Na dzień dzisiejszy, nie jem nabiału i orzechów i jest różnica. Została jej tylko dosyć sucha skóra, ale krostek i czerwonych plam już nie ma. Zauważyłam też, że cięzej oddycha pod czas snu. I również ma małe ciemiączko. Jestem bezradna, ponieważ mieszkam w UK, a tutaj te objawy są dla nich normalne. Czy mogę prosić o pomoc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety, wszystko to, o czym Pani pisze trudno jednoznacznie zakwalifikować. Niepokój niemowlęcia to częste zjawisko, a im mniejsze dziecko, tym trudniej poprawnie odczytywać sygnały przez nie wysyłane. Nerwowe wiercenie się, odruchowe poszukiwanie piersi przez niemowlę, postękiwanie czy płacz mogą wskazywać na zwiększoną potrzebę bliskości, nadwrażliwość na bodźce, dolegliwości bólowe, z którymi niemowlę nie może sobie poradzić – np. w wyniku kolki czy rozwijającej się infekcji. Często tego typu zachowanie ustępuje wraz z wiekiem.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Jeżeli widzi Pani, że dziecko reaguje alergią na orzechy czy białka mleko krowiego – są to najczęściej występujące alergeny – to faktycznie konieczne jest wyeliminowanie ich z diety matki. W przypadku niespełna dwumiesięcznego niemowlęcia karmionego piersią nic więcej w tej chwili nie da się zrobić – alergeny przenikają do mleka matki. Szerzej na temat alergii pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-u-niemowlat.

Natomiast, nawiązując do Pani obaw o ciemiączko, to niestety określenie „zbyt małe” nie mówi zbyt wiele. Tempo zarastania ciemiączka powinien ocenić lekarz, a w razie niepokojących go objawów – skierować na USG. Ponieważ nie pisze Pani, na jakiej podstawie stwierdza Pani nieprawidłowości, to nic więcej nie mogę doradzić niż ponowne skonsultowanie tego problemu z lekarzem, ponieważ tylko on może skierować Panią na dalszą diagnostykę.

O ciemiączku przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/ciemiaczko-czym-jest-problemy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.