Czy mogę mieć lęk przed bliskością?

Mam 26 lat, nigdy nie byłem w związku. Pomimo chęci nie jestem w stanie wejść w żadną relację. Zdarzało się, że dziewczyny były zainteresowane bliższą relacją, jednak zawsze przy konieczności chociaż minimalnego zaangażowania się pojawiał się u mnie duży lęk i stres. Bardzo chciałem wejść w relację, jednak przez ten lęk wycofywałem się.  Próbowałem poznać kogoś korzystając rówiez z aplikacji randkowych. Pisałem z innymi dziewczynami zupełnie normalnie, jednak kiedy one proponowały spotkanie, znowu pojawiał się stres, lęk który działał jak blokada i w zasadzie urywałem kontakt. Ten "lęk" objawia się ściskiem w gardle, utratą apetytu. Jest mi niedobrze i nie mam ochoty na podejmowanie żadnych działań (wyjście do sklepu itp.). To uczucie jest szczególnie silne rano. Próbuję się uspokajać na wszelkie sposoby, wiem że ten lęk jest irracjonalny, mimo to to nie pomaga. Przeczytałem ostatnio o czymś, co nazywa się "lękiem przed bliskością". Czy to może być właśnie to. Czy dobrym pomysłem będzie psychoterapia? Zdaję sobie sprawę, że mam problem z nawiązaniem zdrowej relacji, jednak nie wiem jak to rozwiązać.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za nadesłane pytanie i podzielenie się swoimi trudnościami. To, co Pan przeżywa, z pewnością musi być dla Pana przykrym i obciążającym doświadczeniem.

Opisywane przez Pana objawy rzeczywiście świadczą o jakiejś formie zaburzenia lękowego, które ujawnia się szczególnie podczas kontaktów z płcią przeciwną. Aby stwierdzić, czy jest to „tylko” lęk przed bliskością, czy może bardziej uogólniony problem, potrzeba dłuższej rozmowy (a raczej kilku spotkań) z psychologiem lub najlepiej psychoterapeutą.

Lęk przed nawiązywaniem relacji z płcią przeciwną i zaangażowaniem się w związek to częsty i dość złożony problem. Tzw. lęk przed bliskością może wynikać z wielu różnych przyczyn, a część z nich ma swoje źródło jeszcze we wczesnym okresie życia. Należą do nich: zaburzona relacja z rodzicem (zwykle płci przeciwnej), brak pozytywnego modelu kobiecości/męskości, nieprawidłowy wzorzec relacji damsko-męskiej w domu, destrukcyjne komunikaty na temat związków/kobiet/mężczyzn, doświadczenie przemocy itd. Inne źródła takich trudności to bolesne doświadczenia (zranienia) w tej sferze życia z przeszłości, zwłaszcza odrzucenie.

Trudności z wejściem w relację i jej kontynuowaniem mogą też wynikać z niskiego poczucia własnej wartości, które przejawia się m.in. w negatywnym myśleniu o sobie (np. „Nie jestem dość atrakcyjny, żeby kogoś sobą zainteresować”, „Mnie nie da się pokochać”) i spodziewaniu się porażki („Kiedy ktoś pozna mnie bliżej, na pewno ucieknie”).

Jak można łatwo zauważyć, potencjalnych przyczyn opisywanych przez Pana trudności, może być bardzo wiele. Pyta Pan, czy w tej sytuacji psychoterapia jest dobrym pomysłem. Chcę Panu powiedzieć, że jest to zdecydowanie najlepszy sposób na to, żeby odkryć źródła trudności i je przepracować. Bez pomocy drugiej osoby, doświadczonej i zaufanej, jest to bardzo trudne. Więcej na temat tego, czym jest psychoterapia i jakie są jej rodzaje, przeczyta Pan np. w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia.

Już teraz ma Pan w sobie wszystko to, co do zmiany najważniejsze – świadomość problemu i tego, że leży on w Panu oraz gotowość do pracy nad sobą. Życzę Pan wielu sukcesów na tej drodze do pełni szczęścia i satysfakcjonującej relacji. Więcej porad na ten temat znajdzie Pan w poniższych materiałach w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duzy-lek-przed-bliskoscia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lek-przed-zwiazkami-u-22-latki https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-moj-lek-przed-plcia-przeciwna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podejrzenie-fobii-bliskosci-u-mezczyzny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.