Dzień dobry!
Dziękuję za nadesłane pytanie i podzielenie się swoimi trudnościami. To, co Pan przeżywa, z pewnością musi być dla Pana przykrym i obciążającym doświadczeniem.
Opisywane przez Pana objawy rzeczywiście świadczą o jakiejś formie zaburzenia lękowego, które ujawnia się szczególnie podczas kontaktów z płcią przeciwną. Aby stwierdzić, czy jest to „tylko” lęk przed bliskością, czy może bardziej uogólniony problem, potrzeba dłuższej rozmowy (a raczej kilku spotkań) z psychologiem lub najlepiej psychoterapeutą.
Lęk przed nawiązywaniem relacji z płcią przeciwną i zaangażowaniem się w związek to częsty i dość złożony problem. Tzw. lęk przed bliskością może wynikać z wielu różnych przyczyn, a część z nich ma swoje źródło jeszcze we wczesnym okresie życia. Należą do nich: zaburzona relacja z rodzicem (zwykle płci przeciwnej), brak pozytywnego modelu kobiecości/męskości, nieprawidłowy wzorzec relacji damsko-męskiej w domu, destrukcyjne komunikaty na temat związków/kobiet/mężczyzn, doświadczenie przemocy itd. Inne źródła takich trudności to bolesne doświadczenia (zranienia) w tej sferze życia z przeszłości, zwłaszcza odrzucenie.
Trudności z wejściem w relację i jej kontynuowaniem mogą też wynikać z niskiego poczucia własnej wartości, które przejawia się m.in. w negatywnym myśleniu o sobie (np. „Nie jestem dość atrakcyjny, żeby kogoś sobą zainteresować”, „Mnie nie da się pokochać”) i spodziewaniu się porażki („Kiedy ktoś pozna mnie bliżej, na pewno ucieknie”).
Jak można łatwo zauważyć, potencjalnych przyczyn opisywanych przez Pana trudności, może być bardzo wiele. Pyta Pan, czy w tej sytuacji psychoterapia jest dobrym pomysłem. Chcę Panu powiedzieć, że jest to zdecydowanie najlepszy sposób na to, żeby odkryć źródła trudności i je przepracować. Bez pomocy drugiej osoby, doświadczonej i zaufanej, jest to bardzo trudne. Więcej na temat tego, czym jest psychoterapia i jakie są jej rodzaje, przeczyta Pan np. w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia.
Już teraz ma Pan w sobie wszystko to, co do zmiany najważniejsze – świadomość problemu i tego, że leży on w Panu oraz gotowość do pracy nad sobą. Życzę Pan wielu sukcesów na tej drodze do pełni szczęścia i satysfakcjonującej relacji. Więcej porad na ten temat znajdzie Pan w poniższych materiałach w naszym serwisie:
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duzy-lek-przed-bliskoscia
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lek-przed-zwiazkami-u-22-latki https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-moj-lek-przed-plcia-przeciwna
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podejrzenie-fobii-bliskosci-u-mezczyzny
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lęk przed bliskością fizyczną i pragnienie miłości – odpowiada Mgr Agnieszka Urbanowicz
- Co oznacza paraliżujący strach przed seksem? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Podejrzenie fobii bliskości u mężczyzny – odpowiada Mgr Julita Tratnerska
- Co może znaczyć mój lęk przed płcią przeciwną? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Co powoduje brak powodzenia u płci przeciwnej? – odpowiada Mgr Monika Hibner
- Problemy w relacji z dziewczyną u 24-latka – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Lęk i natrętne myśli u 32-latka – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Stres zniechęcający do bliskości – odpowiada Mgr Iwona Barabasz
- Jak walczyć z lękiem przed bliskością seksualną z mężczyzną? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Jak nawiązać relacje z kobietami? – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
artykuły
Jednego dnia jest się panem życia, a następnego pacjentem po udarze
- Najgorszy moment był wtedy, gdy obudziłem si
"Nie chcę wyższej kwoty renty. Chciałabym po prostu akceptacji". O dorosłości z dziecięcym porażeniem mózgowym
- Odkąd się urodziłam, to czuję się niewidzial
Tomek Markowski głośno mówi o HIV. Jeden komentarz wrył mu się w pamięć
- Byłem przekonany, że usłyszałem wyrok, że ni