Lęk przed bliskością fizyczną i pragnienie miłości

Jak radzi sobie kiedy jednocześnie chce się pokochać kogoś, byc w związku ale zarazem odczuwa się lęk przed bliskością fizyczną drugiego człowieka? W dzieciństwie nie byłam molestowana ani poniżana w żaden inny sposób. Nie lubię siebie, swojego wyglądu, kiedy nawet ktoś kto mi się podoba stara się zbliżyć kończy się to szybką ucieczką, chociaż wcześniej potrafiłam nawet marzyć o tym by wreszcie się odważył. Czy da się coś z ty zrobić czy tak musi być? Do kogo sie zgłosić?

Poniekąd sama odpowiedziała Pani na swoje pytanie. Brak bliskości z samą sobą, akceptacji swoich wad i zalet, może skutkować lękiem przed bliskością z drugim człowiekiem. Tu nasuwa mi się kolejne pytanie - dlaczego tak właśnie jest?
Zachęcałabym do konsultacji z psychologiem i wspólnego zastanowienia się nad przyczynami i możliwymi rozwiązaniami Pani problemu.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz

Witam,
problem ustalenia proporcji pomiędzy autonomią a bliskością jest dość powszechny. W Pani przypadku jest nieco bardziej nasilony i przekłada się na problemy z wejściem w relację. Oczywiście można temu przeciwdziałać. Warto udać się do psychologa lub psychoterapeuty w celu odnalezienia przyczyn występujących trudności.
Pozdrawiam.