Czy brak więzi z dzieckiem może utrudniać poród?

Przez całą ciążę nie odczuwał więzi z dzieckiem, zaszłam w ciążę w bardzo trudnym dla mnie okresie związanym z bardzo złym stanem psychicznym (mam cały czas depresję i inne zaburzenia), fizycznym, osobistym i zawodowym. Była to dla mnie trudna ciąża. Wyobrażam sobie, ze po narodzinach rozpocznę nowy okres w życiu i pokocham swoje dziecko gdy je zobaczę. Czy brak więzi z dzieckiem może utrudnić poród (nie czekam z utęsknieniem az zobacze dziecko)? Co robić juz teraz?

Witam, zaszła Pani w ciążę w trudnym dla siebie okresie. Nie miała Pani możliwości cieszyć się z niej i zbudować więzi z dzieckiem. Ważne aby była Pani pod opieką swojego lekarza psychiatry i psychoterapeuty. Pragnie Pani pokochać swoje dziecko, chce rozpocząć nowy etap w życiu. Tworzenie więzi to proces budowania bliskości emocjonalnej i psychicznej pomiędzy matką a dzieckiem. Proszę poświęcić swojemu dziecku uwagę, śpiewać mu, rozmawiać z nim, spróbować przygotować się do porodu, wyobrażać sobie jak wygląda, jak będzie się nim Pani opiekować, bawić, karmić. Czy wybrała już Pani dla dziecka imię. Może to pomoże Pani się do niego zbliżyć.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
myślę, że to nie powinno mieć większego wpływu na poród. Niestety czasami tak się zdarza, że nie potrafimy skupić się na swojej ciąży. Warto już teraz wyznaczyć sobie taki moment w ciągu dnia kiedy zacznie Pani to robić. Poprostu usiąść wygodnie, rozmawiać ze swoim brzuszkiem, dotykać go. Jednak nie zawsze coś takiego pomaga. Zdarza się również tak, że i po porodzie może doskwierać depresja. Wtedy trzeba koniecznie szukać pomocy, nie wstydzić się tego , nie ukrywać. A obecnie proponuję spokojnie czekać na poród, nie zmartwiać się. Ważne jest to że Pani widzi inne, rozumiem lepsze życie po narodzinach dziecka.
Pozdrawiam A. Pacia