Stres zniechęcający do bliskości

Witam mam duzy problem z mezszczyznami mam 24l.stara sie o mnie chlopak o rok starszy fajnie mnie sie znim rozmawia i spedza czas ale czuje duzy stres w kontakcie bliskim jak mnnie caluje nie potrafie sie rozluznic,przez to mam mysli ze to dlugo nie potrwa jak tak bede funkcjonowac.Dodam ze moje poprzednie zwiazki sie szybko konczyly wlasnie z tego powodu ze czuje stres i to mnie zniecheca do bliskosci.W domu nie bylo przemocy ale rodzice nie okazywali uczuc nie przytulali.Co moze byc nie tak?

Są powody, dla których odczuwa Pani lęk przed bliskością. Jednym z nich mogą być zdystansowane relacje rodzinne, swego rodzaju chłód emocjonalny oraz brak okazywania uczuć. Nie musi mieć miejsca przemoc w rodzinie, żeby mieć trudność z bliskimi relacjami. Rodzina jest pierwszym miejscem,gdzie dziecko uczy się relacji, nie tylko na podstawie tego jak rodzice odnoszą się do siebie nawzajem, ale jak odnoszą się do dzieci, jak ze sobą rozmawiają, jak okazują uczucia itp. Może warto się przyjrzeć razem z terapeutą Pani trudnościom w relacjach z mężczyznami? Przyczyny bywają różne, każdy ma inną historię życia, inaczej przeżywa sytuacje jakie go spotykają. Często istnieje kilka przyczyn stanu w jakim się znajdujemy, czasem potrzeba kogoś by je pokazał i towarzyszył w ich przeżywaniu.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam,
może po prostu przez to, że była Pani wychowywana w wiekszym chlodzie nauczyła sie Pani ze bliskosc nie jest bezpieczna? Prawdopodobnie jako dziecko ogła byc Pani troszke odpychana i zniechecana do bliskosci. Stad potem lęk przed nia.
Teraz jako dorosła osoba unika pani nie bliskosc, bo prawdopodonie w srodku jej Pani bardzo potrzebuje ale raczej zaufania drugiej osobie. Unikanie wzmacnia lęk. Myśle ze warto porozmawiac o tym z chlopakiem, zeby Pani nie pospieszal . Trwanie w takiej sytuacji , iedy czujemy sie zrozumiani prawdopodobnie spowoduje, ze lęk opadnie i w koncu bedzie Pani od niego wolna.
Jęsli nie, proponuje prace z psychoterapeuta w tym kierunku.

Pozdrawiam!