Dlaczego tak reaguję na krzyk?

Dzien dobry. Potrzebuje porady pychologa, psychiatry. Wielokrotnie zdarzyla mi sie sytuacja, ktorej nie potrafie wyjasnic. Kiedy ktos w mojej obecnosci krzyczy wywoluje to u mnie nieuzasadniona zlosc albo zaczynam plakac i bardzo ciezko mi sie uspokoic. Zawsze jest to nieadekwatne do sytuacji, nie rozumiem nawet z jakiego powodu tak sie dzieje. Nie pojawiaja sie u mnie zadne mysli, skojarzenia, ale uczucie takego ogromnego smutku. Nie wiem, czy ktoras z tych rzeczy moze miec wplyw, ale jesli mialoby to pomoc to od zawsze mam tendencje do depresji. W relacjach, zwiazkach zawsze czuje sie odrzucona, potrzebuje zbyt duzo uczuc i uwagi i nigdy te zwiazki nie trwaja zbyt dlugo. Swojego dziecinstwa nie wspominam dobrze. Rodzice byli bardzo surowi, nie okazywali uczuc Co moze mi dolegac?
KOBIETA, 32 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry. Opisane przez Panią objawy sugerują, że mogą mieć one związek z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa, szczególnie z brakiem okazywania uczuć przez rodziców i surowym wychowaniem. Reakcje na krzyk, które opisuje Pani jako nieuzasadnioną złość lub płacz, mogą być wynikiem głęboko zakorzenionych emocji i traum z przeszłości, które aktywują się w stresujących sytuacjach. Pani tendencje do depresji oraz potrzeba dużej uwagi i uczuć w związkach mogą również wynikać z niewystarczającego wsparcia emocjonalnego w dzieciństwie, co wpłynęło na Pani poczucie własnej wartości i zdolność do budowania zdrowych relacji.

Warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychiatrą, aby dokładnie zdiagnozować Pani stan i uzyskać odpowiednią pomoc. Terapeuta może pomóc Pani zrozumieć przyczyny tych reakcji oraz pracować nad strategiami radzenia sobie z nimi. Psychoterapia może być bardzo skuteczna w leczeniu objawów depresji i w pracy nad traumami z przeszłości. Psychiatra może również ocenić, czy leczenie farmakologiczne mogłoby wspomóc terapię psychologiczną w zarządzaniu objawami depresji i poprawie Pani ogólnego samopoczucia. Proszę nie zwlekać z szukaniem pomocy, ponieważ profesjonalne wsparcie może znacząco poprawić Pani jakość życia i zdolność do budowania zdrowych relacji.