Jak relacje z rodzicami wpływają na życie dorosłych dzieci?

W jaki sposób relacje rodziców (matka-ojciec), a ojciec-córka mogą wpłynąć na życie dorosłe córki? Czy może mieć to znaczący wpływ na jej postrzeganie świata, samej siebie i na budowanie relacji z mężczyznami?

Dzień Dobry Pani,

Przede wszystkim tak!
Relacje z Rodzicami, szczególnie relacja Ojciec-Córka mają kluczowe znaczenie
w kształtowaniu osobowości, wartości, postrzeganiu świata, jak również na postrzeganie siebie jako Kobiety i budowaniu wartościowych relacji.
Jeśli w dzieciństwie były deficyty w w/w zawsze jest możliwość nauczenia się tego, czego zabrakło we wczesnym i późniejszym dzieciństwie.

Życzę Pani szczęścia i miłości,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Oczywiście, mają wpływ. Wszystko, co Panią spotyka w życiu ma. Obserwując relacje pomiędzy rodzicami, uczymy się pewnych zachowań oraz reakcji w różnorodnych sytuacjach interpersonalnych. Często możemy powtarzać te schematy we własnych związkach - bo są one nam najlepiej znane - najbliżej dostępne naszemu umysłowi. Czasem możemy interpretować zachowania naszego partnera w błędny sposób, poprzez pryzmat tego, co widzieliśmy w zachowaniach rodziców - co może doprowadzić do licznych nieporozumień, a czasem może powodować konflikty. To , jak wyglądała relacja rodziców jest dla nas poziomem wyjściowym i może stać się dla nas "normą" - wizją tego, jak wygląda każdy związek.

Relacja ojca z córką jest natomiast jej pierwszą relacją z osobą innej płci. Dzięki niej (ale także poprzez obserwacje tego, jak ojciec traktuje matkę) uczy się tego, jak powinna być traktowana kobieta przez mężczyznę, jak wygląda taka relacja, czy jest w niej miejsce na poczucie bezpieczeństwa, a szacunek, na dzielenie się emocjami. Często w zależności od tego, jak wyglądała ta relacja, czego innego może potrzebować od przyszłego partnera - może dążyć do tego, czego brakowało jej w relacji z ojcem, ale może wręcz przeciwnie - wybierać partnerów, którzy mają podobne cechy, które w związku będą ją ranić. Różni ojcowie - różne startowe punkty odniesienia do wizji mężczyzny.

Oczywiście nie jest tak, że to, jak wyglądał związek naszych rodziców i nasza relacja z ojcem determinuje całe nasze życie - to my decydujemy co z tego weźmiemy dla siebie, a co odrzucimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że powielamy coś, co już widzieliśmy. Jeżeli pojawiają się obawy, że powielamy lub możemy powielać wzorce, których nie chcielibyśmy wnosić do swoich relacji, albo wybieramy nieprawidłowych partnerów - warto wtedy skorzystać z psychoterapii i popracować nad tymi schematami. Da się je zmienić.

Witam, oczywiście mogą mieć wpływ na relacje z mężczyznami, dorosłe życie. Warto skorzystać z rozmowy z psychologiem i zastanowić się dłużej nad tym, jak odczuwa Pani ten wpływ, jak świadomie zacząć sobie z tym radzić.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl