Odziedziczanie zachowań i genów po rodzicach

"synowie upodabniają się do swoich ojców" - prawda czy mit? Jakiś czas temu poznałam chłopaka, który wychowywał się bez ojca (ojciec zostawił ich jeszcze przed jego narodzinami). Później ten sam ojciec wszedł w kolejne 2 związki małżeńskie. Więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego syn będzie taki sam czy nie można patrzeć na to stereotypowo. Czy takie "rzeczy" przekazywane są w genach czy raczej wyuczone?

Dzień dobry!

Każdy człowiek ma wolną wolę i "geny" nie sprawią (na szczęście), że będzie podejmował w życiu dokładnie takie same decyzje, jak jego rodzice.
Od dziedziczenia genetycznego po naszych rodzicach, ważniejsze wydaje się być "dziedziczenie" nawyków poprzez obserwowanie ich, przebywanie w podobnym środowisku, kształtowanie się osobowości w otoczeniu tworzonym w dużej mierze właśnie przez naszą rodzinę itp. Dramatyczne wydarzenia z okresu dzieciństwa i dorastania nie pozostają więc bez znaczenia dla rozwoju. Nie muszą być jednak decydujące.

W podanej przez Panią sytuacji, ze względu na wczesne odejście ojca, chłopak może "wyrosnąć" zarówno na osobę podobnie niestabilną, z trudnościami w budowaniu stałego związku - jak i (zupełnie przeciwnie) na osobę bardzo rodzinną, odpowiedzialną i ceniącą wierność i lojalność.
Istotne, w jakim otoczeniu dorastał, jakie wzorce przyjął od matki i innych bliskich osób, jakie środowisko go kształtowało, jak dzisiaj (jako dorosły mężczyzna) ocenia swojego ojca i jego zachowanie, a także jego wpływ na siebie i swoje życie.

Wreszcie, kluczowe jest także, w jaki związek wejdzie, jaką relację stworzy i co do tej relacji wniesie kobieta, jego partnerka. Każdy związek jest zagrożony rozstaniem, ale też każdy ma szanse na szczęście i spełnienie.

Pozdrawiam!