Wpływ złych relacji z ojcem na budowanie związku z partnerem

Dziewczyna mi mówi, że nienawidzi własnego ojca, co może być przyczyną jej takiego nastawienia do własnego taty, prócz tego, że pije?( mówi, że rzadko, chyba ,że ukrywa !!) I jakie to ma przełożenie na relacje damsko męskie?? Jaki może być bezpośredni skutek jej złego wychowania na partnera z którym się zwiąże? Dziękuje z góry :)

Witam,
Nie mamy wpływu na przeszłość,w której przyszło nam żyć i możemy tylko wyciągać z niej naukę na dzisiaj.Zatem "złe wychowanie"nie jest zarezerwowane dla dzieci osób pijących,ale też dzieci zaniedbanych uczuciowo,nadmiernie chronionych,dostających za mało opieki,uczuć,radości itp.Każde wychowanie niesie więc określone minusy albo plusy dla przyszłych relacji z ludżmi.Liczy się więc własna dojrzałość i krytycyzm.Bardziej jednak skupiłabym się nad problemem,który dostrzegam u Pana:pogląd,że o rodzicach nie mówi się żle,bo świadczy to o złym wychowaniu.To nie jest prawda,jest jednak informacją,że być może czuje się Pan w takich chwilach zobowiązany "wynagrodzić"brak dobrego ojca swojej dziewczynie.Proponuję więc otwarcie to wyrazić i opierać znajomość na obecnych realiach,do których Oboje powinniście się dostosować bez względu na przeszłość.
Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry.

Relacje z rodzicami, jako pierwsze w życiu dziecka, wydają się mieć zasadniczy wpływ na kształtowanie się relacji z innymi ludźmi w przyszłości. Zdarza się, że negatywny stosunek do rodzica ma przełożenie na negatywny odbiór innych osób.
Mówiąc inaczej - nienawiść do ojca przerodzić się może w zgeneralizowaną nienawiść i brak zaufania do mężczyzn w ogóle. Tego rodzaju problemy - utrudniające nawiązanie i podtrzymywanie np. związków - rozwiązuje się zwykle poprzez uczestnictwo w psychoterapii.

Pozdrawiam.

Relacje z ojcem w życiu córki odgrywają szczególne znaczenie. Ojciec jest w jej życiu pierwszym mężczyzną, który staje się również pewnym wzorcem mężczyzny, z którym będzie w przyszłości budować związek i swoją przyszłą rodzinę.
Alkoholizm ojca czasami z przemocą stosowaną wobec rodziny stanowi dla córki wielką traumę, prowadzącą w dorosłym życiu do lęków i wstydu w relacjach z mężczyznami. Pozostawia też wielorakie skutki w psychice córki związane z tak zwanym zespołem Dorosłego Dziecka Alkoholika m.in. brak zaufania do ludzi, poczucie niższości, brak samoakceptacji itp.
Proponuję, by Pana partnerka zdecydowała się na głęboką psychoterapię pomagającą Jej uporać się z przeszłością.
Pozdrawiam i życzę zrozumienia dla partnerki i wspierania Jej w terapii.
Serdeczności
Edward Jakubowicz