Dzień dobry!
Dużym zasobem, zaletą i ochroną jest właśnie świadomość - świadomość tego, co wydarzyło się w mojej rodzinie, jakie przekazy mogłam nieświadomie odbierać od najbliższych, jakie wychowanie odebrałam, jaka była atmosfera domu rodzinnego, jakie poglądy, emocje, uczucia mogłam wchłaniać itp.
Każdy z nas pochodzi z jakiegoś domu, ma swoje przykre wspomnienia, urazy, straty. Każdy ma też jednak plusy, umiejętności, zasoby wyniesione z dzieciństwa. Większość ludzi potrafi zachować między nimi równowagę i dobrze radzić sobie z własną dorosłością.
Oczywiście są też możliwe trudności. W Pani sytuacji np. brak zaufania do mężczyzn, bycie nadmiernie dominującą lub uległą w związku, nieświadome silne stereotypy dotyczące ról kobiet i mężczyzn, więź, jaką będzie Pani tworzyła z własnym dzieckiem, stosunek do przyszłej teściowej itp. Nie jest to jednak automatyczne, że Pani doświadczenia z dzieciństwa całkowicie przełożą się na takie właśnie problemy w przyszłości. Muszą dodatkowo zaistnieć do tego sprzyjające okoliczności, nałożyć się na ewentualne Pani predyspozycje, osobowość przyszłego partnera i to, co on/ ona wniesie w Wasz związek itp.
To ważne i bardzo wartościowe, że zastanawia się Pani, ma refleksje na ten temat, przemyślenia, bardziej uważnie przygląda się sobie w rodzinie i w związkach. Przewidywanie i spodziewanie się dużych problemów może być jednak dla Pani zbyt dużym obciążeniem, na dodatek - niepotrzebnym.
Pozdrawiam!
Wprawdzie istnieją dowody na to, że doświadczenia z domu rodzinnego mogą mieć duży wpływ na nasze dorosłe życie, jednak spore znaczenie mają nasze wewnętrzne zasoby, mechanizmy obronne, temperament.
Jeśli ma Pani jakieś przemyślenia na ten temat dobrym sposobem by poznać siebie lepiej i popracować nad swoimi zasobami jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nadużywanie alkoholu przez ojca i kłótnie rodziców a chęć ucieczki z domu – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Brak kontaktu z teściową i kłótnie w rodzinie – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Kłótnie z rodziną i bliskimi a podłoże depresyjne – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Problem z samooceną po braku ideału w ojcu – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Kłótnie pod wpływem alkoholu – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Problemy w relacjach z nadopiekuńczą matką i ich wpływ na późniejsze, dorosłe życie – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Jak uregulować stosunki z teściową? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Zaburzenia odżywiania a agresja w rodzinie – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Jak wytrzymać kłótnie w rodzinie? – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Kłótnie w domu rodzinnym i relacje z partnerem – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
artykuły
"Usłyszałam ciche: zadzwonię później, pa. Ciągle czekam na ten telefon..."
- 19 marca mama napisała do mnie, że tatę będą
Syndrom DDA - rodzina, związki z osobami uzależnionymi, relacje z rodzicami, role DDA, kariera, terapia
Syndrom DDA - Dorosłych Dzieci Alkoholików to zbió
Prawidłowy rozwój dziecka
Kiedy na świat przychodzi dziecko, rodzice od pocz