Nadużywanie alkoholu przez ojca i kłótnie rodziców a chęć ucieczki z domu

Mój tata pije alkochol i nie chce się wogóle odzywać do mamy.Tata nieraz mówi tez o rozwodzie a ja jak widzę że się kłócą to idę spać i płacze w poduszkę .Nie wiem co mam robić mam 11 lat i bardzo bym chciała żeby mama i tata znowu się kochali i się nie kłócili .Nieraz też tak myślę żeby uciec z domu nie chcę słuchać ich kłótni
11 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Zdaję sobie sprawę, że dla 11-letniego dziecka kłótnie rodziców to duża trauma. Przeżywasz, kiedy Twoi rodzice na siebie krzyczą, a tata pije alkohol. Twoje poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane. Nie wiesz, co się może wydarzyć danego dnia, czy groźby taty dotyczące rozwodu się nie spełnią. Przykro mi, że jesteś świadkiem konfliktów między swoimi rodzicami. Domyślam Cię, jak to bardzo przeżywasz. Co możesz zrobić? W sumie niewiele. To Twoi rodzice powinni dbać o to, by zapewnić Ci spokój, bezpieczeństwo, stabilizację. Możesz jednak porozmawiać z mamą o tym, co czujesz i czego się boisz. Może poprzez tę rozmowę uświadomisz swoim rodzicom, jak bardzo Cię krzywdzą? Może ze względu na Twoje dobro zastanowią się nad tym, jak naprawić relacje w rodzinie? Może wówczas tata podejmie terapię AA, a mama skorzysta ze wsparcia psychologa? Mam nadzieję, że odważysz się na rozmowę z którymś z rodziców i że ta rozmowa zaowocuje jakimiś konstruktywnymi zmianami. Ucieczką z domu raczej nie rozwiążesz swoich problemów. Kiedy będziesz chciała porozmawiać z kimś o swoich problemach w domu, możesz zadzwonić pod telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (http://www.116111.pl/).
Pozdrawiam!

Dzień Dobry,

Wyobrażam sobie jak trudne doświadczenia Cię dotykają.

Porozmawiaj, proszę z Mamą i opowiedz Jej, jak się czujesz w tej sytuacji i masz taki zamiar ucieczki z domu, otrzymując od Ciebie taki komunikat, Mama z pewmością
będzie chciała znaleźć optymalne rozwiązanie.
Pomocnym byłaby dla Ciebie i Mamy konsultacja i rozmowa z psychologiem-poproś Mamę o taką możliwość.

Życzę Ci skutecznego wsparcia Mamy,
irena.mielnik.madej@gmail.com