Problemy w relacjach z nadopiekuńczą matką i ich wpływ na późniejsze, dorosłe życie

Witam! Mam problem z zależnością od mojej matki, która ingeruje w moje życie i manipuluje mną. Kiedy czasem próbuję wyjść z domu wieczorem mama wpada w histerię, krytykuje moje postępowanie, próbuje wywołać we mnie poczucie winy. Neguje mój wyjazd na studia do Anglii. Jest osobą bardzo religijną i obliguje mnie do takiej samej gorliwości. Myślę, że jej nadopiekuńczość ma związek z zostawieniem przez tatę i poronieniem pierwszego dziecka. Boję się, że będzie miała wpływ na moje dorosłe życie!

Witam. Przypuszczam, że może Pani czuć się dość zagubiona i wewnętrznie skonfliktowana, w związku z tym, że z jednej strony ma Pani swoje plany, aspiracje a z drugiej jest mama, bardzo ważna osoba, która to podważa i próbuje narzucić coś swojego. Czas „wyfruwania z gniazda” bywa dla rodziny bardzo ciężki, ale jest to coś naturalnego i zdrowego.
Oczywiście nasze doświadczenia z dzieciństwa, relacje z rodzicami mają ogromne znaczenie w kształtowaniu się naszego obrazu siebie, innych ludzi i świata. To będzie wpływać na sposób przeżywania i postępowania. Ale to nie wyrok, nie trzeba się tego bać. Za to warto mieć tego świadomość. Myślę, że będzie dla Pani ważne, żeby uczyć się ufać sobie, jako „ekspertowi w swojej sprawie”. Nikt nie będzie lepiej wiedział co jest dla Pani dobre. Nie oznacza to, że nie warto brać pod uwagę co mówią inni, w tym mama. Jaka by nie była, to pewnie czasami ma rację. Niemniej jednak ma Pani prawo do swoich wyborów, błędów, do swojego szczęścia, jakkolwiek je Pani pojmuje. To Pani jest odpowiedzialna za swoje życie. Pozdrawiam, MB

Tak to jest problem. Jednak w krótkim tekście nie można tego rozwiązać. Zachęcam do kontaktu z psychologiem i do dokładnego omówienia sposobu wyrwania się z wpływu nadopiekuńczej matki. Jeżeli nie rozwiąże Pani tego to będzie się to ciągnęło w nieskończoność.
Warto też zapoznać się z literaturą na temat toksycznych rodziców.
Pozdrawiam.