Witam Pani Emilio!
Proszę pamiętać, że jest Pani dorosłą kobietą i ma prawo do własnego, autonomicznego życia, niezależnie od tego, co sądzi na ten temat Pani mama. Pani matka może próbować wzbudzić w Pani poczucie winy i wyrzuty sumienia i wymusić na Pani powrót do domu rodzinnego, by mieć w Pani wsparcie. Pani jako osoba współuzależniona, nadodpowiedzialna za sytuację w domu rodzinnym może ulegać namowom matki, rezygnując ze swojego własnego życia i podporządkowując swoje życie problemom rodzinnym, których mianownikiem jest alkoholizm matki. Niestety, nie pomoże w ten sposób Pani matce, a jednocześnie może zniszczyć Pani swoje własne życie. Najlepiej, by Pani matka podjęła leczenie antyalkoholowe w ośrodku leczenia uzależnienia od alkoholu pod okiem dobrego psychoterapeuty. Pomóc mogą spotkania w grupach AA. Pani natomiast niech się skupi na sobie i swoim zdrowiu. Może warto pomyśleć o terapii DDA albo uczestnictwie w grupach wsparcia dla osób współuzależnionych? Proszę się nad tym zastanowić.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Rozumiem, ze trudno się Pani oderwać, i tak jak mama ingeruje w Pani życie, tak Pani tez jest cały czas związana, a trochę sama się przywiązuje i w ten sposób wzmacnia to, co się dzieje. To błędne koło. Warto zacząć myśleć o sobie i tym, co Pani może zrobić dla siebie i czego potrzebuje dla siebie. Nie da Pani rady zmienić mamy, ani uratować jej, jeśli to ona sama nie będzie chciała się uratować.
Oderwać sie to znaczy nie dać możliwości wkręcenia się z powrotem w błędne koło, w tę grę. Pozwolić doświadczyć alkoholikowi konsekwencji jego picia i awanturowania się zamiast załagadzać (np krzyczysz na mnie przez telefon, jasno i stanowczo mówię, ze sobie tego nie życzę, komunikuje, żebyś przestała, jeśli to nie skutkuje kończę rozmowę). Gorąco tez polecam kontakt w Poradnia AA dla osób współuzależnionych i rodzin osób uzależnionych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak zmusić męża do leczenia alkoholizmu? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc matce alkoholiczce? – odpowiada Mgr Jacek Sochacki
- Alkoholizm męża a życie w stresie – odpowiada mgr Jakub Pyka
- Kłótnia z chłopakiem o alkohol – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Relacje chłopaka z matką alkoholiczką – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Nadmierne pragnienie kontaktu matki do córki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Mam już dość – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Alkoholizm u mamy – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Ojciec pije alkohol i się awanturuje – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Alkoholizm i smutek w rodzinie wielodzietnej – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p
Alkoholizm w rodzinie
Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej cz
Syndrom DDA - rodzina, związki z osobami uzależnionymi, relacje z rodzicami, role DDA, kariera, terapia
Syndrom DDA - Dorosłych Dzieci Alkoholików to zbió