Dlaczego niemowlę nie podnosi głowy?

Witam, moje dziecko ma 7 miesięcy i nie podnosi głowy leżąc na plecach, ma ujemne próby trakcyjne, nie podnosi się ani chwytając się o wózek, ani jeśli podam mu palce i zaczyna mnie to niepokoić. Na brzuchu i moich rękach sztywno trzyma głowę, pół dnia potrafił bawić się na brzuchu, obraca się na brzuch i z powrotem, oraz wokół własnej osi, jeszcze nie siada, nie pełza ani nie czwarakuje ale ma na to jeszcze czas.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że jest Pani bardzo czujną mamą i wnikliwie obserwuje swoje dziecko. Dzięki tej wiedzy, którą Pani posiada możliwe jest bardzo dokładne opisanie umiejętności dziecka. Wydaje się , że wszystkie czynności, o których Pani pisze, czyli podnoszenie główki, podciąganie się na rączkach, obracanie się czy siadanie są w przypadku tak dynamicznych zmian, które u dziecka następują tylko kwestią czasu. Najpewniej w najbliższych miesiącach wszystkie te czynności dziecko opanuje do perfekcji. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego też nie ma potrzeby przyśpieszać pewnych postępów. Nie pisze Pani czy podczas rozmów z pediatrą lekarz wyraził zaniepokojenie na temat rozwoju Pani dziecka. Jeśli natomiast ma Pani bardzo poważne obawy, to najlepiej właśnie z pediatrą się skonsultować. Jeśli lekarz będzie widział jakieś problemy to zapewne zaproponuje rozwiązanie. Możliwe, że skieruje dziecko do neurologa czy ortopedy w celu postawienia jednoznacznej diagnozy. Specjalista może zechcieć wykonać badania. Wszystko będzie zależało od tego, czy faktycznie są jakieś podejrzenia nieprawidłowości, czy też nie. Na dzień dzisiejszy zachęcamy do kontaktu z lekarzem i dalszej obserwacji dziecka. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlaka

https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlaka-na-co-zwrocic-uwage-podczas-pierwszego-roku-zycia-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.