Kiedy niemowlę nawiązuje kontakt wzrokowy?

Dzień dobry, Moje dziecko ma skończone 8 tygodni i bardzo rzadko patrzy na twarz. Czasem popatrzy czasem się uśmiechnie natomiast ten kontakt jest bardzo ulotny.Za zabawkami wodzi wzrokiem, rozgląda sie dookoła, patrzy na wszystko oprocz na nas. Czy jest to powod do niepokoju? Od kiedy ten kontakt powinien byc nawiazany? Dodam jeszcze ze przy karmieniu itp rowniez na mnie nie patrzy. Muszę bardzo sie "nagimnastykowac" zeby corcia przez chwile zatrzymala na mnie wzrok.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem pediatrą, który opiekuje się Pani córką. Z Pani relacji wynika, że dziecko skończyło 2 miesiące i słabo nawiązuje kontakt wzrokowy z rodzicem. Na tym etapie rozwoju dziecko dopiero zaczyna świadomie patrzeć na przedmioty i osoby. Możliwe, że za kilka dni lub tydzień córeczka będzie dużo mocniej reagować na twarze. Jeśli jednak uważa Pani, że dziecko wymaga konsultacji lekarskiej, to jak najbardziej należy taką odbyć. Pediatra podczas wizyty będzie mógł dokładniej przyjrzeć się dziecku i oceni jego zachowanie. Jeśli stwierdzi jakieś nieprawidłowości to zapewne wyda skierowanie do neurologa lub innych specjalistów.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlaka

https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-niemowlaka

https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlaka-2-miesiac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.