Dlaczego niemowlę unika kontaktu wzrokowego?

Witam . Mam 5,5 miesięcznego synka . Ogólnie rozwija się bardzo dobrze , jest bardzo śmiejący się dzieckiem . Mam jednak jeden problem gdy ktoś trzyma dziecko na rękach dziecko unika kontaktu wzrokowego , jeśli jednak leży na przewijaku czy na łóżko i pochylam się nad Nim patrzy mi prosto w oczy odzwzajemnia uśmiech . Jednak na osobę u której jest na rękach nie patrzy . Jeśli chodzę po pokoju wodzi na mną wzrokiem , za zabawkami również . Gdy stanę naprzeciwko niego zaczyna się uśmiechać . Czy to początek autyzmu ?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
U niemowlaków faktycznie kontakt wzrokowy jest takim pierwszym czynnikiem przez który można sprawdzić czy dziecko ma cechu autystyczne. Jednak z Pani opisu wynika, że nie jest to do końca jednoznaczne. Proszę obserwować czy dziecko podąża za wzrokiem czy patrzy na ruszające się usta. Poza tym na kontrolnej wizycie u pediatry na pewno warto o to zapytać i poprosić o ocenę.

W razie pytań zapraszam do kontaktu. Również ON LINE.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu