Dlaczego dziecko całkiem unika kontaktu wzrokowego?

Witam. Jestem mama 21 miesięcznego chłopca i bardzo niepokoi mnie jego rozwój. Maciek całkiem unika kontaktu wzrokowego. Jest wycofany z kontaktów z innymi ludźmi, nawet że mną. Zazwyczaj siedzi i błądzi wzrokiem. Nie wypowiada żadnych słów oprócz przypadkowych sylab. Mimo ciągłych prób nie udało się to nauczyć takich prostych gestów jak "papa","cześć, czy "przybicie piątki ". Nie reaguje na imię, po kilku zawolaniach zdarza mu się popatrzeć w moim kierunku ale nie okazuje żadnego zainteresowania i ucieka wzrokiem. Nie bawi się zabawkami, wszystkie zabawki wyrzuca za siebie. Wykonuje dziwne ruchy rąk, naprzemiennie zaciska i prostuje dłoń, robi to bardzo często i czasami trwa to parę minut. Bardzo często kołysze się z nogi na nogę. Pomimo pełnego uzębienia gryzie wszystko, meble, buty nawet mnie. Rówieśnicy w ogóle to nie interesują mimo że dzieci okazywały mu zainteresowanie- on odszedł, chodził bez celu i się rozglądal. Bardzo często jest niezadowolony. Płacze, marudzi, wyrywa się, bez powodu... Nie potrafi pokazać dlaczego jest niezadowolony. Lub co chciałby dostać lub robić. Chciałabym się dowiedzieć na co wskazuje jego zachowanie, co powinnam dalej zrobić. Z góry dziękuję za odpowiedź. Amelia

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Takie objawy mogą wskazywać na zespół Aspergera lub inne zaburzenia rozwojowe. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u psychiatry dziecięcego w celu diagnostyki. Nie wolno zostawić dziecka bez opieki lekarza i psychologa, ponieważ należy tylko w ten sposób można mu umożliwić prawidłowy rozwój.