Czy to mogą być objawy autyzmu u mojej córki?

Czy to mogą być objawy autyzmu? Witam, moja córka skończyła dwa miesiące i nadal nie wykazuje zainteresowania dźwiękami, zabawami stymulującymi, nie patrzy nam w oczy, nie wodzi wzrokiem za nami, jest jej obojętne, czy jesteśmy w pokoju czy nie, nie lubi być na rękach i nie znosi bujania. Zasypia wyłącznie samodzielnie. Podczas karmienia nie patrzy w oczy, wodzi wzrokiem gdzieś w przestrzeni. Nie lubi też leżeć na brzuchu, a podczas próby kontaktu skóra do skóry od razu płacze i się napina. Mało głuży i praktycznie się nie uśmiecha. Uśmiecha się głównie nieświadomie gdy zasypia. Mogłaby leżeć godzinę lub dwie i nie robi jej różnicy, czy jesteśmy przy niej lub nie. Śpiewamy jej piosenki, głaszczemy, mówimy jej wszystko co robimy, nosimy ją z mężem na zmianę, absorbując jej uwagę, pokazujemy obrazki kontrastowe, ale nie wykazuje najmniejszego zainteresowania. W łóżeczku nie interesuje się czarno-białą karuzelą, tylko patrzy na pustą ścianę. Nie reaguje na głaskanie po stópkach i gdy na przykład całujemy ją po brzuszku to zaczyna się złościć i płakać. Mieszkamy w Anglii i zgłosiłam swoje spostrzeżenia i obawy do położnej środowiskowej, ale oczywiście dla tutejszej służby zdrowia wszystko jest normalne... Jestem załamana, bo nie mogę zrozumieć obojętności naszej córki na nas oraz wszelkie próby budowania silnej więzi. Dodam, że ciąża przebiegała prawidłowo, poród zakończył się nagłym CC z uwagi na brak postępu i spadek czynności życiowych dziecka w 39 tc. Proszę o pomoc i sugestie, co powinniśmy robić i gdzie szukać pomocy. Zaznaczam, że w UK nie można skorzystać z prywatnego specjalisty, gdyż trzeba mieć skierowanie od lekarza ogólnego. Oni tutaj nie widzą problemu.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!

U niemowlaków faktycznie kontakt wzrokowy jest takim pierwszym czynnikiem przez który można sprawdzić czy dziecko ma cechu autystyczne. Proszę obserwować czy dziecko podąża za wzrokiem czy patrzy na ruszające się usta. Poza tym na kontrolnej wizycie u pediatry na pewno warto o to zapytać i poprosić o ocenę.

Sytuacja mieszkania w UK niestety nie ułatwia sprawy bo tam faktycznie albo bagatelizują problem albo szukają tam gdzie go nie ma. Prywatnych wizyty faktycznie nie ma ale można poszukać polskich specjalistów, którzy oferują prywatne konsultacje.

Pozdrawiam Agata Majda

W razie pytań zapraszam do kontaktu. Również ON LINE.

Pozdrawiam Agata Majda

www. pracowniaterapeutyczna.eu