Czy te objawy u córki mogą wskazywać na autyzm lub zaburzony rozwój motoryczny?

Witam mam dwu letnia córkę urodzona była naturalnie wszystko było ok miała jedynie stwierdzone obniżone napięcie mięśniowe i gdy miała 4 miesiące miała podcinane wedzidelko i zburzony odruch ssania. Córka do tej pory nie mówi jesteśmy teraz pod opieka neurologa będzie miała robione badania z krwi. Często uderza głową w łóżeczko lubi oglądać bardzo bajki i układać klocki bawić się autami bawi się ze starszym bratem itd czasami nie'reaguje na to co do niej mówię rozumie tylko proste polecenia jak chodź do mnie i tak naprawdę to tylko tyle czasami mam wrażenie ze mnie nie słyszy gdy przychodzę z pracy raz się cieszy i piszczy na mój widok a raz wogóle bez emocji tylko na mnie popatrzy i odwróci głowę do zabawek niepokoi mnie najbardziej ze nie mówi jak miała pół roku mówiła mama tata potem nic czasami zdarzy się jej powiedzieć mama baba am i ija ija o na tym'jej zasób słów się kończy. Lubi uderzać głowa przed snem i gdy się irytuje lubi się przytulać chodź nie zawsze czy te dziwne zachowania wskazują na jakieś objawy autyzmu czy bardziej zburzony rozwój motoryczny? Proszę o odpowiedź szalejemy z niepokoju o nią.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Ocena rozwoju dziecka na podstawie listu nie jest możliwa. Niezależnie od wszystkiego jeśli niepokoi Panią, że dzieje się coś co budzi niepokój należy skonsultować się ze specjalistą. Sugerowałabym wizytę u psychologa, który widząc dziecko będzie mógł faktycznie ocenić poziom jego rozwoju. Spotkanie takie też Was rodziców uspokoi.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu