Czy to mogą być poczatki autyzmu?

Mój syn ma 35 MSC . Kiedy miał 16 MSC niepokojące było że nie pokazal co chce i mało mówił . Kiedy wszedł w terapię pokazuje palce kontakt zwrokowy doskonały i jak wszystkiego nie powie pokaże gestem .składa jak na razie dwa słowa i pokazuje co chce Anię raz 3 słowa . Rozumie coraz bardziej polecenia . Bardziej ćwiczy pamięć i motorykę . Powatrza już czynności . Nie powtarza przy śpiewaniu ale słucha i widać że rozumnie . Nie ogl TV i radia od 2msc . Śpi lepiej już . Lubi inne dzieci próbuje się z nimi bawić. Zaczyna się bawić odpowiednio . Wie jak się ubrać pokaże . Metodę krakowska używamy w domu . Jak coś pyta mówi a co to ? Nie raz wypada w panikę jak trzeba wysiąść z auta czy autobus lubi podróżować . Gdy za dużo efektów się wyłącza lubi zwierzaki lubi swoje misie przytula . Ładnie się bawi z bratem w akuku i kopie z nim piłkę czy rzuca . Lubi spacery i plac zabaw bawi się tam odpowiednio . Bierz wszystko do ust . Chodzi na zajęcia sensoryczne . Dużo komunikuje się z bratem i się uczy jest o niego zadrosny. Tuli nas i całuje sam . Sam chętny do zabawy . Powtarza słowa mówi końce słów lub początek . Mówi słowa kluczowe do sytuacji aby nam pokazać lubi książeczki i pokazuje palce obrazki jak mama czy tata mówi układa klocki plastikowe i uklda układanki i puzzle . Lubi banki sam je robi . Dumcha świeczki . Lubi pomoc w kuchni . Lubi wszystko jeść . Wynik na padaczkę niewiele zamiany i lekki nie dosluch na niskie dźwięki . Ogólnie widać ostnio że sam coraz bardziej się zmienia . Ale też nie kiedy wszystko na Nie . Nie robi na nocnik ale wsadzamy go i wtedy z robi .widać że czuję że robi coś w pampersa .widać że rozumie jak kogoś nie ma czy idzie jakiś gość do domu . Bawi się dużo z kotem . Proszę mi powiedzieć o tym opisie synka co pani \pan widzi i jaki to rodzaj autyzmu i czy wyg brać pod uwagę autyzm . Jak mu bardziej w takim razie pomóc ?

Rozwój dzieci podlega pewnym wytycznym, wg których jest przez nas najcześciej oceniany, ale proszę pamietać, że mamy zawsze spory margines tzw.normy oraz że rozwój nie musi być harmonijny (jedne obszary rozwijają się lepiej, inne nieco wolniej). Tak samo zaburzenia ze spektrum autyzmu są niejednorodne i mogą się miedzy sobą znacząco różnic. Czasem mówimy np.tylko o cechach autystycznych, które jednak nie muszą upośledzać rozwoju jako takiego. Bardzo dobrze, że syn jest objęty zajęciami wspierającymi jego rozwój. Proszę tez pamietać, ze obecnie normą rozwojową jest pieluszkowanie dziecka do około 3 roku życia, syn dopiero zaczyna nabierać zdolności do przejścia treningu czystości. Zachęcam do współpracy ze specjalistami z których pomocy korzystacie Państwo na codzień. Także z nimi powinni Państwo przedyskutować swoje obawy dotyczące ewentualnej diagnozy autyzmu, gdyż znają Państwa syna i maja szanse obserwacji jego zachowania oraz poczynionych postępów. Diagnozowanie maluszka na portalu nie jest możliwe, a w perspektywie mogłoby przynieść więcej szkody, niż pożytku. Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Ocena rozwoju dziecka na podstawie listu nie jest możliwa. Niezależnie od wszystkiego jeśli niepokoi Panią, że dzieje się coś co budzi niepokój należy skonsultować się ze specjalistą. Sugerowałabym wizytę u psychologa, który widząc dziecko będzie mógł faktycznie ocenić poziom jego rozwoju. Spotkanie takie też Was rodziców uspokoi. Wspomniała Pani w liście, że dziecko chodzi na integrację sensoryczną, że było konsultowane u neurologa. Specjaliści Ci zapewne zasugerowaliby Wam, że dziecko może mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu. Najlepiej będzie im zadać to pytanie.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu

Witam Panią,
Proponuję aby dziecko było pod stałą opieką pediatry, który będzie stawiał diagnozy i wyrokował co dziecku jest. Proszę nie robić tego na podstawie wiedzy internetowej ani własnych domysłów. Rozwój każdego dziecka jest inny i z treści Pani opisów wynika że dziecko zachowuje się w porządku. Nawet geniusze mają problemy rozwojowe. Pozdrawiam serdecznie, Alicja Jankowska