Czy 4-latek ma objawy autyzmu?

Mój syn właśnie skończyl 4 lata. Jest bardzo grzecznym kochanym chłopcem. Lubi bawić się z innymi dziećmi a i sam potrafi przez chwilę się sobą zająć. Jest samodzielny tj. korzystanie z toalety, ubieranie się czy jedzenie. Do 3 roku życia miał problem z mowa przez bardzo krótkie wędzidełko. Gdy zostało podcięte mowa bardzo się poprawiła. Chodzimy jednak do logopedy żeby starać się nadrobić zaległości. Pani zwróciła mi uwagę że syn może mieć problemy ze spektrum autyzmu. Ja w domu nie zaobserwowałam nic niepokojącego. Dużo na ten temat czytałam i jedyna rzecz która mogłaby niepokoić do machanie rękami i podskakiwanie gdy bardzo się cieszy. Czasami robi to no gdy tata wraca z pracy a innym razem poprostu mówi "wróciłeś tata, teraz się będziesz z nami bawił". Po za tym lubi przebywać w towarzystwie innych, nie chowa się za mną gdy przyjdą goście, lubi się przytulać i dawać buziaki. Często też angażuje się w opiekę nad młodszym bratem, pokazując mu jak np pić z kubka lub korzystać z toalety. W przedszkolu też nie zaobserwowali nic dziwnego. Oczywiście będziemy chcieli skorzystać z porady psychologa ale może to jednak nie autyzm? Czy na prawdę jego zachowanie jest niepokojące? Może to coś z sensoryka? Nie wiem jak podejść do tego tematu.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

Może warto posłuchać logopedy i zrobić diagnozę w kierunku całościowych zaburzeń. Autyzm na różne oblicza i każde dziecko jest inne. Może są przesłanki , które specjalista widzi a rodzic nie koniecznie. Tak czasie bywa. Polecam diagnozę i wywiad w kierunku całościowych zaburzeń z użyciem badania klinicznego ADOS bo to złoty standard w diagnozie. Warto zatem zapytać o ten rodzaj badania podczas wizyty u specjalistów.

Pozdrawiam Agata Majda

zapraszam w razie pytań

www. pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com