Czy te objawy wskazują na autyzm u 2-latka?

Witam, moj siostrzeniec ma 26 miesiecy, prawie wogole nie mowi, moze z 5 slow powtarza po innych osobach ale to wszystko. Budzi sie w nocy z krzykiem kilka razy, je tylko wybiorcze potrawy i przez to ma anemie, zaparcia, czesto przy jedzeniu sie krztusi jakby nie umial przelykac prawidlowo, kreci sie w kolko jak I zabawkami, chodzi na palcach wiekszosc czasu, czasem jak sie zezlosci to wali glowa o podloge a w dodatku wogole nie reaguje na swoje imie ani zadne inne polecenia. Czy to moze byc autyzm?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób na podstawie Pani opisu postawić diagnozę o autyzmie – o tym nie decyduje jeden lekarz podczas przypadkowej wizyty, lecz jest to długotrwały proces zmierzający ku postawieniu diagnozy na podstawie opinii wielu specjalistów.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-autyzmu-u-dzieci.

Niemniej dwuletnie dziecko (20-24 miesiące) powinno posługiwać się, według norm, ok. 70-100 słowami i tworzyć zdania dwuwyrazowe. Jeżeli Pani siostrzeniec używa kilku słów, a raczej powtarza je bezmyślnie, a dodatkowo pojawiają się niepokojące symptomy, np. świadczące o zaburzeniach SI, to zdecydowanie nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z pediatrą, on powinien zadecydować o dalszej diagnostyce dziecka – psychiatrycznej, neurologopedycznej czy innych.

Zachęcam do lektury także tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-jest-autyzm.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry

Warto pomyśleć o wizycie zarówno u psychologa, logopedy jak o specjalisty od integracji sensorycznej bo kilka objawów wskazuje na problemy w odbiorze bodźców (wybiórczości jedzenie, czy chodzenie na palcach).

Pozdrawiam Agata Majda

zapraszam w razie pytań

www. pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com