Czy niedoczynność tarczycy wywołała autyzm u dziecka?

Dzień dobry. Moja córka ma autyzm. Będąc z nią w ciąży wykryto mi niedoczynność tarczycy (tsh 3,950) w połowie 11 tygodnia ciąży. Chciałam zapytać, jak duża jest możliwość, że córka ma autyzm przez niedoczynność tarczycy przy tym poziomie tsh i szybko włączonym leczeniu (Letrox 50). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!

Nie ma jednoznacznych przyczyn autyzmu. Przyczyny są różne i ciężko znaleść tę jedyną, która decyduje. Mogą to być mutacje genów, infekcje matki w czasie ciąży, niedotlenienie, problemy okołoporodowe lub przyjmowane leki. Nikt jednoznacznie raczej tego nie stwierdzi, że akurat wykryta tarczyca mogła być powodem. Jest to trudne. Warto skupić się na tym co jest teraz i zapewnić dziecku jak najlepsze formy terapii i wsparcia.

Pozdrawiam Agata Majda

zapraszam w razie pytań

www. pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com