Czy dziecko może mieć spektrum autyzmu?

Witam, dziecko 3, 5 letnie bardzo wesołe, energiczne, lubi kontakt z innymi dziećmi i dorosłymi. Lubi się przytulać, zagadywać inne dzieci i dorosłych. Nie mówi normalnie tylko wybrane słowa ale próbuje też nowe,powtarza dużo co usłyszy.Jest tzw. niejadkiem lubi wybrane potrawy, często mówi coś do siebie, jest bardzo samodzielne, sam się rozbierze, umyje ręce, przyniesie przedmiot o który się go prosi, jest pomocny. Niestety oglądało bo teraz ograniczamy do minimum , bardzo dużo bajek, rozmawiało jakby z tymi postaciami z bajek, nie umiało się na niczym innym skupić jak bajki, teraz jest wyraźnie lepiej. Są podejrzenia spektrum autyzmu... Czy przez ilośc bajek i bodźców jest możliwe że to spektrum? Nikt z nas w rodzinie nie ma autyzmu.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

Spectrum Autyzmu nie bierze się z oglądania bajek. Jest to zaburzenie rozwojowe w obszarze komunikacji oraz kontaktów społecznych. Muszą być spełnione określone kryteria by taką diagnozę postawić. Dlatego jeżeli są takie podejrzenia to trzeba to zrobić jak najszybciej oraz wspomóc dziecko oddziaływaniem terapeutycznym.

Nie ma jednej przyczyny autyzmu i to, że nikt z bliskich go nie ma o niczym nie świadczy. Przyczyny są różne i ciężko znaleść tę jedyną, która decyduje. Mogą to być mutacje genów, infekcje matki w czasie ciąży, niedotlenienie, problemy okołoporodowe lub przyjmowane leki.

Pozdrawiam Agata Majda

zapraszam w razie pytań

www. pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com