Czy 3-latka może mieć autyzm?

Witam potrzebuje opinii specjalisty... Za pół roku mamy wizytę u psychiatry dziecięcego. Córka ma 3 latka nie mówi nic bardzo późno zaczęła chodzić od jakiegoś roku zauważyliśmy u niej niepokojące zachowania... Wymachuje mocno nóżkami i rączkami, układa zabawki w rządkach, bawi się cały czas tymi samymi zabawkami, je tylko wybrane rzeczy, w przedszkolu nie potrafiła bawić się z dziećmi nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie toleruje zmian, płacze na małe dzieci, na spacery chodzi tylko w jednym kierunku, bez powodu pojawiają się histerie nie można jej uspokoić, nigdy się do nas nie przytula, nie wyciągała rączek, bawi się tylko sama nie chce się z nikim bawić... Dużo jest tych zachowań co nas niepokoją... Córka chodzi do logopedy, pedagoga specjalnego i na sensoryke bo ma duzo zaburzeń sensorycznych... Martwię się bo specjaliści uważają że ma całkowite zaburzenia rozwoju stąd wizyta u psychiatry... Czy powinnam się martwić że dziecko ma autyzm?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Ocena w kierunku całościowych zaburzeń rozwoju jest oceną złożoną z różnych punktów widzenia . Wizyta u psychiatry to jeden z jej elementów. Zatem jeśli inni terapeuci u których dziecko jest w terapii już coś widzą to znaczy, że należy brać ten fakt pod uwagę.
Oceniać rozwój powinien tez psycholog, neurolog, pedagog, lekarz pediatra.
W razie pytań zapraszam do kontaktu. Również ON LINE.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu