Czy to zaburzenia że spektrum autyzmu?

Dzień dobry, Niepokoi mnie rozwój mojego synka, obawiam sie, ze moze miec zaburzenia ze spektrum autyzmu. Ma obecnie 23 miesiące, urodził sie w terminie przez cc (zagrażająca zamartwica), 10 pkt. Rehabilitowany przez ok. 7 msc z powodu obniżonego napięcia mięśniowego. Rozwój fizyczny w normie. To, co mnie niepokoi: opóźniony rozwój mowy, posługuje się licznymi wyrazami dzwiekonasladowczymi i kilkoma standardowymi - tata, mama, baba, dwa, nie, papa. Czasem wymsknie mu sie coś w stylu "umyte", "bóbr", "daj", "ja" i sporo innych normalnych słów, ale sporadycznie. Mowi niewyraznie, ostatnie lub pierwsze sylaby np. swoje imie Kuba wymawia jak "kuuuuu", dzień dobry jako "dziedziedzie". Czesto powtarza sylaby w kółko, biegając np. "Babababa". Pokazuje paluszkiem, wydając gardlowe dźwięki, gdy czegoś chce. Wpada często w histerie, kiedy cos nie idzie po jego mysli, czasem uderza glowa w podloge, chociaż widze, ze to kontroluje, zeby go nie zabolało, patrzy wtedy na moją reakcje. Synek obserwuje dzieci, ale nie chce nawiązywać kontaktu, kiedy pytam, czy chce do dzieci, to kreci glowka i mowi, ze nie. Odpowiada na pytania kiwając glowa, rzadko slowem, ostatnio na pytanie kogo kochasz, odpowiedzial "ciebie". Duzo biega, bez przerwy wręcz i piszczy, trzepocze wtedy rączkami, szarpie uszy. Prawie niczego nie chce jesc, wybiórczo i tylko konkretne produkty. Przytula się, często zaczepia nas, robi żarty, chowając sie i wyskakujac skądś, bawi się w akuku, probuje uspokajać mlodszego braciszka dajac mu smoczek. Bardzo wybiórczo wykonuje polecenia, czasem jakby mnie nie slyszal. Zdarza mu sie chodzić na paluszkach, jakies 5% jego ogolnego chodzenia/biegania. Czy to moga byc zaburzenia ze spektrum autyzmu?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Ocena rozwoju dziecka na podstawie listu nie jest możliwa. Niezależnie od wszystkiego jeśli niepokoi Panią, że dzieje się coś co budzi niepokój należy skonsultować się ze specjalistą. Sugerowałabym sprawdzenie integracji sensorycznej. Piszczenie, chodzenie na palcach czy jedzenie wybiórcze, a także problemy z zachowaniem mogą wskazywać z zaburzeniami właśnie w sferze SI.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu